Mieszkanie na sprzedaż.
Ceny mieszkań w 10 miastach Polski w większości nie uległy zmianie. Fot. Artur Szczepański/Reporter/East News
Reklama.

Według Barometru Cen Mieszkań z Tabelaofert.pl, na koniec lutego br. możemy mówić o zamrożeniu cen mieszkań w 10 największych miastach w Polsce.

Średnia cena w nich utrzymuje się na poziomie 14 017 zł za metr kwadratowy.

Stabilne ceny mieszkań

"Rynek mieszkaniowy pozostaje stabilny. Według nowego wskaźnika Tabelaofert TOP 10 średnia cena nowych mieszkań w 10 największych miastach na koniec lutego 2025 roku wyniosła 14 017 zł/m². Wzrost względem stycznia był minimalny (+0,13%), ale w skali roku ceny wzrosły już o prawie 8 proc." – czytamy w barometrze cen.

logo
Wzrost cen mieszkań w lutym był minimalny. Fot. zrzut ekranu/Barometr cen mieszkań/TabelaOfert.pl

Dynamika sprzedaży utrzymuje się na podobnym poziomie, co na początku roku.

W lutym zmiany cen objęły niespełna 10 proc. mieszkań, z czego w 6 proc. przypadków ceny wzrosły (ledwie o 0,13 proc. od stycznia), a w 3,9 proc. spadły. Eksperci z portalu zauważają, że proces ożywienia na rynku postępuje bardzo powoli, a klienci zwyczajnie nie mogą sobie pozwolić na zakup nieruchomości z powodu trudności w uzyskaniu kredytu hipotecznego.

Zmiany od drugiej połowy roku

Branża szykuje się na większe zmiany w drugiej połowie roku.

Deweloperów w niepewności trzyma możliwa obniżka stóp procentowych. Obecny wysoki poziom stóp procentowych hamuje decyzje zakupowe. Jeśli Rada Polityki Pieniężnej zadecyduje o obniżeniu wskaźnika, zwiększyłoby to możliwości nabywcze klientów i zainteresowanie zakupem mieszkań. 

Ceny mrożą również obawy o zmiany polityczne w gospodarce światowej oraz sytuacja wojny na Ukrainie. Deweloperzy czekają również na start nowego programu mieszkaniowego "Pierwsze klucze".

Przykładem jest trwający od wielu miesięcy pat decyzyjny w sprawie dopłat do kredytów, który wprowadził nabywców w stan zawieszenia. Trudno jest nadal przewidzieć, jak  wyglądać będzie polityka mieszkaniowa rządu. Z pewnością rynkowi mieszkaniowemu potrzebna jest stabilność regulacji oraz usprawnienie kwestii administracyjnych, które znacząco wpływają na koszty budowy mieszkań

Zbigniew Juroszek

prezes Atal, ogólnopolskiego dewelopera

Deweloperzy zwracają uwagę na zaostrzenie przepisów budowlanych, w tym na konieczność stosowania w inwestycjach ekologicznych rozwiązań, przez co rosną koszty budowy.

Czytaj także: