
Według Barometru Cen Mieszkań z Tabelaofert.pl, na koniec lutego br. możemy mówić o zamrożeniu cen mieszkań w 10 największych miastach w Polsce.
Średnia cena w nich utrzymuje się na poziomie 14 017 zł za metr kwadratowy.
Stabilne ceny mieszkań
"Rynek mieszkaniowy pozostaje stabilny. Według nowego wskaźnika Tabelaofert TOP 10 średnia cena nowych mieszkań w 10 największych miastach na koniec lutego 2025 roku wyniosła 14 017 zł/m². Wzrost względem stycznia był minimalny (+0,13%), ale w skali roku ceny wzrosły już o prawie 8 proc." – czytamy w barometrze cen.
Dynamika sprzedaży utrzymuje się na podobnym poziomie, co na początku roku.
W lutym zmiany cen objęły niespełna 10 proc. mieszkań, z czego w 6 proc. przypadków ceny wzrosły (ledwie o 0,13 proc. od stycznia), a w 3,9 proc. spadły. Eksperci z portalu zauważają, że proces ożywienia na rynku postępuje bardzo powoli, a klienci zwyczajnie nie mogą sobie pozwolić na zakup nieruchomości z powodu trudności w uzyskaniu kredytu hipotecznego.
Zobacz także
Zmiany od drugiej połowy roku
Branża szykuje się na większe zmiany w drugiej połowie roku.
Deweloperów w niepewności trzyma możliwa obniżka stóp procentowych. Obecny wysoki poziom stóp procentowych hamuje decyzje zakupowe. Jeśli Rada Polityki Pieniężnej zadecyduje o obniżeniu wskaźnika, zwiększyłoby to możliwości nabywcze klientów i zainteresowanie zakupem mieszkań.
Ceny mrożą również obawy o zmiany polityczne w gospodarce światowej oraz sytuacja wojny na Ukrainie. Deweloperzy czekają również na start nowego programu mieszkaniowego "Pierwsze klucze".
Zbigniew Juroszek
prezes Atal, ogólnopolskiego dewelopera
Deweloperzy zwracają uwagę na zaostrzenie przepisów budowlanych, w tym na konieczność stosowania w inwestycjach ekologicznych rozwiązań, przez co rosną koszty budowy.