Kolejna zapowiedź Morawieckiego na wyrost. Miało być 100 tys. mieszkań, jest klapa
Podobnie jak ze zwiastowaniem końca pandemii koronawirusa, premier Mateusz Morawiecki przeliczył się nieco, jeśli chodzi o mieszkania budowane w ramach rynkowej części programu Mieszkanie Plus. Z szumnie zapowiadanych 100 tys. mieszkań powstaje zaledwie ułamek, a termin i tak został już dawno przekroczony.
Od zapowiadanej daty mija już prawie cały rok, a mieszkań jak nie było, tak nie ma. W komunikacie spółka PFR Nieruchomości wskazała, że obecnie trwa budowa 2 tys. mieszkań o łącznej powierzchni 109 tys. metrów kwadratowych. Niektóre projekty mają być w zaawansowanym stadium, ale inne dopiero się rozpoczynają. We wrześniu podawano zaś, że gotowych jest nieco ponad tysiąc mieszkań.
Czytaj także: Wykorzystali pandemię i pobudowali osiedla bez pozwoleń. Teraz mają problem
Gdzie budują mieszkania z Funduszu Sektora Mieszkań dla Rozwoju?
Największa z obecnych inwestycji znajduje się w Katowicach – 513 mieszkań powstać ma na Nowym Nikiszowcu. Kolejne osiedla powstają w Mińsku Mazowieckim, Dębicy, Radomiu, Toruniu, Łowiczu czy Zamościu.Zarządzany przez PFR Nieruchomości Fundusz Sektora Mieszkań dla Rozwoju inwestuje i współinwestuje w długoterminowe projekty na rynku nieruchomości, realizowane razem z podmiotami prywatnymi, samorządami oraz spółkami Skarbu Państwa. W teorii realizacja ma zajmować ok. 1,5 roku do 2 lat, po czym mieszkania mają zostać wynajęte indywidualnym najemcom lub wydzierżawione samorządom – informuje Money.
Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, we wrześniu PiS wyszło z nową propozycją tzw. społecznych inicjatyw mieszkaniowych (SIM), za których realizację mają odpowiadać samorządy. Mieszkania z nowego pakietu budowlanego mają być o 30 proc. tańsze od tych oferowanych przez deweloperów.
Samorządy będą mogły uzyskać na realizację takich projektów mieszkaniowych dofinansowanie do 35 proc. wartości inwestycji. Osoby zainteresowane najmem długoterminowym będą musiały wnieść 10 proc. opłaty partycypacyjnej. Po 25 latach będą mogły nabyć prawo własności do mieszkań.
Czytaj także: Rząd poprawia Mieszkanie plus. Dla "tych, którzy nie chcą być niewolnikami kredytów"