Jesteś w Ukrytej Prowokacji! Skarbówka będzie mogła nagrywać przedsiębiorców bez ich wiedzy

Krzysztof Sobiepan
Od przyszłego roku mogą wejść w życie ważne zmiany w Krajowej Administracji Skarbowej. Kontrolerzy dostaną uprawnienia do tzw. nabycia sprawdzającego, czyli tajnej kontroli przebiegu zakup i procesu zwrotu towaru. Mają przy tym kręcić przebieg prowokacji za pomocą ukrytej kamery.
Klient? A może kontroler? Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz / Agencja Gazeta

Ukryta kamera fiskusa

Urzędnik ma bez informowania przedsiębiorcy zakupić u niego towar i sprawdzić, czy sprzedawca zarejestrował dokonaną sprzedaż. Po pewnym czasie kontroler ma wrócić z towarem chcąc go zwrócić i upomnieć się o swoje pieniądze. Całość odbywać się ma w oku ukrytej kamery – informuje portal Money.pl.

Serwis wskazuje, że to cześć planowanych reform Krajowej Administracji Skarbowej, zaplanowanej oczywiście na zwiększenie wpływów do budżetu i uszczelnienie systemu podatkowego. Zmiany ustalane są od paru miesięcy i mają wejść w życie w 2021 r., ale naczelnicy urzędów dopiero niedawno uzyskali do nich wgląd.


Na masowe zakupy sprawdzające przeznaczony zostanie nawet nowy fundusz w Ministerstwie Finansów, podporządkowany szefowi KAS.

Money uzyskało krótką odpowiedź od ministerstwa, w końcu rząd zapowiadał zawieszenie broni na czas pandemii Covid-19. W odpowiedzi resort wskazuje, że projekt znajduje się obecnie na etapie uzgodnień wewnętrznych w MF i KAS.

Zapytana o zdanie przewodnicząca Federacji Związków Zawodowych Pracowników Skarbowych Teresa Raczyńska – Wiśniewska wskazuje jednak, że jak na razie tego typu konsultacje ze związkiem nie miały miejsca. Przypomina też, że nawet bez ustawowych uprawnień kontrolerzy skarbowi dokonywali już tego typu zakupów w sklepach czy na bazarach, szczególnie przed świętami.

Czytaj także: Urzędnik będzie udawał klienta? Ujawniono projektowane przepisy

Nowe uprawnienia skarbówki

W INNPoland.pl wielokrotnie opisywaliśmy już plany rozszerzenia uprawnień kontrolerów skarbowych. Projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej nie trafił jeszcze do konsultacji publicznych, jednak jego szczegóły trafiają już do mediów, m.in. "Dziennika Gazety Prawnej".

Jak mają wyglądać planowane uprawnienia? Jednym z nich jest nowy, dość przerażające dla przedsiębiorców zapis. Głosi on, że jeśli podczas przeprowadzania kontroli pracownik skarbówki ustali, że wobec podatnika prowadzona jest egzekucja administracyjna, będzie mógł zająć na 36 godzin samochód, maszyny czy towar dłużnika – i nikomu nie będzie musiał się z tego tłumaczyć.

Do tego zajęcie tymczasowe będzie mogło zmienić się w stałe jeśli organ prowadzący postępowanie egzekucyjne zatwierdzi przesłanki zajęcia. Podatnik będzie mógł tego uniknąć jeśli udowodni, że dług został zapłacony, umorzony, odroczony rozłożony na raty, przedawnił się lub dotyczy innej osoby.

Czytaj także: "To zamach, powrót do komuny". Konfiskata majątku bez wyroku w ogniu krytyki