Nieoficjalnie: Szefowa KE zaproponuje Fundusz Odbudowy bez Polski i Węgier

Michał Gąsior
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała, że zaproponuje Fundusz Odbudowy tylko dla 25 krajów UE, bez Polski i Węgier, jeśli nie dojdzie do porozumienia w sprawie unijnego budżetu – donosi POLITICO.
Szefowa KE Ursula von der Leyen może zaproponować Fundusz Odbudowy bez Polski Fot. Sławomir Kamiński / AG
POLITICO powołuje się na dwa źródła w Parlamencie Europejskim, według których Ursula von der Leyen chce "uratować Fundusz Odbudowy" w sytuacji, gdy Polska i Węgry zapowiedziały weto do budżetu UE, w pakiecie z którym zaproponowano zasadę "pieniądze za praworządność".

Czytaj także: Co dalej po wecie Polski i Węgier ws. budżetu UE? Ekspert wskazuje 3 scenariusze

Budżet UE – koniec Erasmusa?


Von der Leyen miała zakomunikować plan ograniczonego funduszu, bez Polski i Węgier, w rozmowie z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Davidem Sassolim. Pomysł miałby zostać zrealizowany, jeśli na posiedzeniu Rady Europejskiej w przyszłym tygodniu nie dojdzie do porozumienia w sprawie unijnego budżetu.


Sprawa jest poważna tym bardziej, że z najnowszy doniesień, m.in. "Rzeczpospolitej", wynika, że Polska może stracić grube miliardy euro, jeśli podtrzyma zapowiedź weta do budżetu UE. W przypadku weta Polska może stracić w 2021 r. ponad połowę należnych jej pieniędzy z polityki spójności. Wszystko dlatego, że w przypadku braku zgody co do budżetu uruchomiona zostanie opcja prowizorycznego budżetu. To znaczy, że UE nie będzie mogła zaciągać nowych zobowiązań.

Co ciekawe, wśród unijnych programów, które mogą być zawieszone, jest program Erasmus. W najgorszym scenariuszu od roku akademickiego 2021 studenci nie wyjeżdżaliby za granicę w ramach Erasmus+.

Czytaj także: "Możecie podziękować Jarkowi". Erasmus ofiarą polskiego weta w UE

Do tego dochodzi potencjalna strata Polski, jeśli zrealizuje się scenariusz z Funduszem Odbudowy bez nas i bez Węgrów. Oznaczałoby to, że przepadnie nam 64 mld euro.

Weto Polski i Węgier – o co chodzi?


Polska i Węgry blokują cały nowy pakiet budżetowy, na który składa się nie tylko budżet na lata 2021-2027 wynoszący blisko 11 bln euro. To także Fundusz Odbudowy gospodarek po pandemii, który wynosi 750 mld euro.

Zapowiedź weta pojawiła się w związku z tym, że w pakcie budżetowym znalazła się propozycja powiązania wypłaty unijnych pieniędzy z przestrzeganiem praworządności.

Czytaj także: Polskie weto w UE. "Sojusznicy" zostawili rząd PiS, stoją po drugiej stronie barykady