Przedsiębiorco, nie daj się zaskoczyć. 3 ważne zmiany w prawie od 1 stycznia 2021

Grzegorz Koper
Prawo, a w szczególności to podatkowe, zmienia się jak w kalejdoskopie. Żeby pomóc rozeznać się w nowych przepisach, przedstawiamy wybrane zmiany dla przedsiębiorców, które wejdą w życie już od początku przyszłego roku.
Nowe rok przynosi nowe zmiany w przepisach dla przedsiębiorców. Fot. 123rf / Roman Romaniyk

Rejestrowanie umów o dzieło

Jedną z najistotniejszych dla przedsiębiorców zmian jest obowiązek rejestrowania umów o dzieło. Szeroko o nim informuje ZUS na swojej stronie. Płatnik składek lub osoba fizyczna musi poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych o umowach o dzieło zawartych od przyszłego roku.


Temu obowiązkowi nie będą podlegać podmioty lub jednostki organizacyjne nie będące płatnikami ZUS. Jednak zlecające dzieło osoby fizyczne, niezależnie od bycia zarejestrowanymi jako płatnicy, muszą zawartą umowę zgłosić.

Obowiązek realizuje się przez formularz RUD. Można go złożyć przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Na zgłoszenie umów zawartych od 1 stycznia 2021 r. jest 7 dni od daty ich zawarcia. Formularza nie muszą składać osoby zawierający umowę o dzieło z własnym pracownikiem.

Ponadto z tego obowiązku zwolnione są także umowy o dzieło wykonywane na rzecz pracodawcy, ale zawarte z innym podmiotem. Zgłoszeniu nie podlegają też te zawarte z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą na wykonanie przez nie usług, które wchodzą w zakres prowadzonej działalności.

Jeden formularz wypełniany jest dla jednego wykonawcy. Można na nim podać maksymalnie 10 zwartych umów o dzieło.

Slim VAT

Rządowy portal poinformował, że niedawno prezydent Andrzej Duda złożył podpis pod ustawą zawierającą rozwiązania upraszczające i unowocześniające rozliczanie VAT przez podatników. Mowa o tzw. Slim VAT. Większość zmian przewidzianych przez nowe przepisy wchodzi w życie od 1 stycznia 2021 r.

Nowa ustawa zmienia dotychczasowy VAT w czterech obszarach. Wprowadza proste fakturowanie, ułatwienia dla eksporterów, wspólne kursy walut z podatkiem dochodowym i korzyści finansowe.

Wśród zmian wprowadzanych znajduje się m.in. podwyższenie limitu na nierejestrowane prezenty małej wartości z 10 do 20 zł. Ustawa pozwoli na korzystanie z tego samego kursu walut dla podatków dochodowych i VAT-u.

Ponadto na przykład osoby rozliczające się miesięcznie z VAT będą miały na odliczenie tego podatku 4 miesiące, a nie jak dotąd 3. Zmiana ta nie dotyczy podatników korzystających z kwartalnej możliwości rozliczeń. Przewidziano też m.in. możliwość odliczenia VAT z faktur za nabycie usług noclegowych w celu ich odsprzedaży.

Ryczałt od najmu w działalności gospodarczej


Dotychczas z formy opłacania podatku dochodowego przez ryczałt korzystać mogły jedynie osoby wynajmujące mieszkania i nieprowadzące działalności gospodarczej z tego tytułu. Teraz się to zmieni.

Dzięki ustawie nowelizującej przedsiębiorcy zajmujący się wynajmowaniem będą mogli zapłacić PIT w wysokości 8,5 lub 12,5 proc. W zależności od przychodów, które uzyskują. Niższa stawka jest zarezerwowana dla tych, którzy z najmu mają do 100 tys. zł. Za nadwyżkę nad tą sumą należy uiścić wyższy podatek.

Zmiany są o tyle istotne, że od lat skarbówka toczy boje w sądach administracyjnych z wynajmującymi mieszkanie właścicielami. Trudno jest postawić jednoznaczną granicę, które mieszkania są wynajmowane prywatnie, a przy których to już zorganizowana działalność gospodarcza.

Ryczałt może być formą korzystniejszą dla podatników, którzy ponoszą niewielkie koszty przy swojej działalności. Jest liczony od przychodu, więc nie można od niego odliczyć kosztów. Jednak jego stawka jest na tyle niska, że dla niektórych osób może być opłacalnym wyborem.