Piekło zamarzło. Polski potentat mleczny chce produkować mleko z owsa

Grzegorz Koper
Dobra wiadomość dla osób, które unikają mleka i stawiają na roślinne substytuty. Polski gigant mleczarski zamierza do swojej oferty dołączyć zamienniki tego produktu.
Czołowa polska spółdzielnia mleczarska planuje poszerzenie oferty o zamienniki mleka. Pixabay.com

Zamienniki mleka

Prezes zarządu Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol, Edmund Borawski został zapytany w wywiadzie udzielonym portalowi Money.pl o zamienniki mleka, takie jak np. "mleko" z owsa. Zdradził, że Mlekpol rozważa rozszerzenie swojej oferty o substytuty. Wyjawił, że wytwarzanie zamienników wymaga dużych inwestycji.

– Planujemy wydzielić jeden z naszych zakładów do produkcji substytutów mleka. Na razie prowadzimy rozmowy w zakresie instalacji. Realnie patrząc, taki produkt z naszym logo mógłby pojawić się w sklepach w 2022 r. – Money.pl cytuje słowa prezesa.


Edmund Borawski dodał, że póki co rynek substytutów mleka stanowi 1 proc. rynku nabiałowego, ale może to ulec zmianie.

– Kaprysy konsumentów są różne, a my jesteśmy po to, by te kaprysy zaspokajać – powiedział prezes Mlekpolu.

Zamienniki zwykłych produktów

Zamienniki znanych nam od lat produktów są coraz popularniejsze. Pisaliśmy o nich w INNPoland. Można spotkać już substytuty jajek czy mięs, a powody odejścia od tradycyjnego jedzenia są naprawdę różne.

Niektórzy nie tolerują jakichś składników żywności lub mają alergię na dany produkt. Jeszcze inni unikają pożywienia odzwierzęcego, ale jednocześnie chcieliby móc delektować smakiem produktów takiego pochodzenia. Dla takich powstał np. Roślinny Qurczak, którego producenci udzielili nam niedawno wywiadu.

To alternatywa mięsa drobiowego, która składa się z włókien do złudzenia przypominających włókna mięśniowe piersi drobiowej. Sam produkt zawiera więcej białka i mniej tłuszczu niż pierś z kurczaka. Za sprawą połączenia dwóch źródeł białka, fasoli i pszenicy, ma pełen aminogram, czyli zawiera aminokwasy egzogenne, których potrzebuje organizm człowieka.

Czytaj także: Polski startup z szansą na światową karierę. Kurczak z roślin wchodzi do jadłospisu