BUM! Agora nie przejmie Eurozet. UOKiK twierdzi, że spółka byłaby zbyt silna

Grzegorz Koper
Prezes UOKiK nie zgodził się na przejęcie Eurozet przez Agorę. Jego zdaniem mogłoby to wpłynąć na funkcjonowanie konkurencji na rynku reklamy radiowej oraz rozpowszechniania programów radiowych.
Agora chciała przejąć Eurozet. Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta

UOKiK zakazuje przejęcia Eurozet

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał komunikat, w którym sprzeciwił się przejęciu spółki Eurozet przez Agorę.

UOKiK wyszczególnił, że Agora stoi na czele grupy kapitałowej, która zajmuje się głównie działalnością prasową, wydawniczą i radiową. Jej główne stacje to TOK FM, Radio Złote Przeboje, Radio Pogoda, Rock Radio, a także sprzedażą reklam.

Z kolei Eurozet m.in. produkuje i nadaje programy radiowe. Tutaj urząd wymienił Radio ZET, Meloradio, Antyradio, Radio Plus, Chili ZET. Ponadto sprzedaje czas reklamowy i zarządza serwisami internetowymi.


– Zakaz koncentracji jest wydawany w sytuacji, gdy połączenie przedsiębiorców spowoduje poważne, negatywne skutki dla rynku, a jednocześnie nie jest możliwe uzgodnienie warunków, które w sposób całkowity i satysfakcjonujący eliminowałyby powstałe w wyniku koncentracji zakłócenia konkurencji – wyjaśnił prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Dodał, że w wyniku koncentracji doszłoby do powstania silnej grupy radiowej i nieodwracalnych zaburzeń w funkcjonowaniu konkurencji na lokalnych i ogólnopolskim rynku reklamy radiowej oraz rozpowszechniania programów radiowych.

Zdaniem urzędu transakcja ta mogłaby doprowadzić do duopolu czyli sytuacji, w której dwie wiodące grupy radiowe (Eurozet i RMF FM) posiadałyby łącznie ok. 70 proc. udziałów w rynku.

Decyzja prezesa UOKiK jest nieprawomocna. Można się od niej odwołać do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Negocjacje Agory w sprawie zakupu Eurozet

O sprawie zakupu Eurozet przez Agorę pisaliśmy już w 2019 r. W negocjacjach brała też udział czeska spółka SFS Ventures.

Eurozetem interesowali się też inni nabywcy. Wśród nich wymieniano np. Fratrię, wydawcę tygodnika "Sieci" oraz właściciela portalu wpolityce.pl, czy biznesmena i inwestora Zbigniewa Jakubasa.

Czytaj także: Znamy kolejnego chętnego do kupienia radia ZET. Bracia Karnowscy będą wściekli