Tak szpitale tłumaczą tempo szczepień. “Za chwilę każą nam hamować”

Katarzyna Florencka
NFZ polecił zintensyfikować szczepienia grupy 0 – chodzi o to, żeby pracownicy medyczni zostali zaszczepieni zanim po swoją dawkę szczepionki przeciw COVID-19 ruszą seniorzy. Szpitale nie widzą w tym sensu i odpowiadają Funduszowi.
NFZ każe przyspieszyć tempo szczepień grupy 0, chociaż za chwilę będzie trzeba je wyhamować. Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Jeszcze w styczniu mają ruszyć szczepienia seniorów należących do grupy 1, jednak media donoszą o sporych problemach z zaszczepieniem wszystkich oczekujących z grupy 0. Jak informuje "Gazeta Wyborcza", w czwartek NFZ przesłał do szpitali węzłowych mail, w którym nakazuje rozwiązać tę sytuację.

Czytaj także: Chaos z zapisami na szczepienia. Strona internetowa padła już o północy, problemy z infolinią

Zakończenie szczepień grupy 0

Fundusz poinformował szpitale, że zapadła decyzja o zakończeniu do końca stycznia szczepień przeciw COVID-19 w grupie 0.


"Uprzejmie prosimy o zintensyfikowanie umawiania na szczepienie osób uprawnionych w tej grupie. W związku z tym prosimy w miarę możliwości o organizację szczepień również w godzinach wieczornych i weekendy, tak by zaszczepić jak największą liczbę osób uprawnionych w tym terminie" – pisze NFZ.

Dyrektorzy szpitali krytykują jednak otrzymane polecenie. Chodzi o to, że w etapie 1 dostawy szczepionek zostaną ograniczone do 30 dawek tygodniowo – i rozkręcona machina będzie musiała gwałtownie wyhamować.

– W pierwszym tygodniu zaszczepiliśmy tylko kilkadziesiąt osób, ale teraz się rozkręciliśmy i na przyszły tydzień zamówiliśmy już tysiąc szczepionek. W weekend nie będziemy jednak szczepić. Po co się tak rozkręcać, skoro za chwilę każą nam hamować i ograniczyć się do podawania 30 dawek na tydzień – mówi "Wyborczej" dr Jarosław Madowicz, wiceprezes szpitala Megrez w Tychach.

Tempo szczepień w Polsce

W środę szef KPRM Michał Dworczyk przedstawił harmonogram szczepień przeciw COVID-19. Od 25 stycznia zaczną się szczepienia grupy 1, liczącej 4,62 mln osób. Zdolność systemu wynikająca z Narodowego Programu Szczepień to 3,7 mln dawek tygodniowo, jednak z powodu ograniczenia dostaw miesięczna liczba szczepień wyniesie średnio 1 mln.

Z harmonogramu szczepień przedstawionego przez Dworczyka wynika, że do końca marca do Polski trafi nieco powyżej 6 milionów dawek szczepionek firm Pfizer i Moderna. Zaszczepionych zostanie ok. 3 mln osób.

13 stycznia do godz. 15:00 liczba osób zaszczepionych wynosiła prawie 338 tysięcy. – Liczba dawek dostarczonych do punktów to ponad 483 tysiące.

Czytaj także: Kasjerki to nie gwiazdy, poczekają na szczepienia. Kontrowersyjna decyzja rządu