Przez tę decyzję rządu polska gospodarka może stracić 44 mld zł. Chodzi o 5G

Redakcja INNPoland
Wzrost cen na rynku telekomunikacyjnym, opóźnienia, spadek innowacyjności oraz możliwe spory prawne – takie mogą być skutki wykluczenia Huawei z budowy 5G w Polsce, jak ostrzega chiński gigant.
Polski rząd wyklucza Chiny z budowy sieci 5G w Polsce i chce stworzyć narodowego operatora. Bo komu innemu zaufać w tak drażliwej sprawie! Fot. Kadr z filmu "Znaki"

Huawei wykluczone z budowy 5G

Łączna strata dla polskiej branży telekomunikacyjnej wyniesie niemal 15 mld zł w ciągu 5 lat, a dla całej polskiej gospodarki będą to straty sięgające ponad 40 mld złotych - takie mogą być skutki wykluczenia Huawei z budowy 5G w Polsce, na bazie przepisów znowelizowanej Ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa, jak ostrzega Huawei w komunikacie prasowym.

Czytaj też: Stało się, rusza pierwsza sieć 5G w Polsce. Najpierw w tych miastach

To dane z raportu przygotowanego przez firmę Audytel i kancelarię Dentons przygotowanego na zlecenie Huawei. Oceniono w nim decyzje polskich władz dotyczącą Ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa (KSC).


"Mimo uwag ze strony przedstawicieli rynku telekomunikacyjnego obecna wersja ustawy nie uwzględniła szeregu propozycji rynkowych. Jednym z kluczowych rozwiązań, które zostało utrzymane, jest mocno arbitralna procedura oceny ryzyka dostawców sprzętu sieciowego" – czytamy w komunikacie prasowym Huawei.

Autorzy raportu ostrzegają, że ustawa w obecnym kształcie to nie tylko potencjalne straty finansowe dla rynku telekomunikacyjnego, konsumentów oraz całej polskiej gospodarki. Istnieje również ryzyko opóźnienia wdrożenia sieci 5G.

Zdaniem twórców raportu proces ten może przedłużyć się nawet o 3 lata. Długofalowe konsekwencje mogą z kolei spowodować obniżenie konkurencyjności polskiej gospodarki na arenie międzynarodowej.

Czytaj też: To już pewne - jest ZERO dowodów na to, że komórki i nadajniki powodują raka. I co teraz?

Narodowy operator sieci 5G

W rządowej propozycji nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa znalazły się m.in. zapisy o stworzeniu zupełnie nowego, narodowego operatora telekomunikacyjnego, który miałby obsługiwać w zakresie sieci 5G m.in. Kancelarie Premiera, Sejmu i Prezydenta, Wojsko Polskie czy Policję, jak informuje "Rzeczpospolita".

Co to właściwie jest to 5G? 5G to skrót oznaczający piątą generację sieci komórkowej. I o ile pod względem potencjalnych zastosowań i korzyści dla gospodarki sieć 5G może okazać się wręcz rewolucyjna, o tyle pod względem budowy sieci jest to bardziej ewolucja już wcześniej znanych rozwiązań.

Dlatego rozwój 5G jest na ogół stopniowy i w dużej mierze bazuje na urządzeniach, które już funkcjonują w standardzie 4G/LTE, a nawet 3G. Mimo to fanów teorii spiskowych na temat sieci 5G nie brakuje. Chociażby w polskim Kraśniku.

Czytaj też: Kraśnik idzie za ciosem. Po "strefach wolnych od LGBT" sprzeciwiają się 5G i Wi-Fi