Plastik wyląduje na śmietniku historii? Coca-Cola rozpoczyna testy papierowej butelki

Mateusz Czerniak
Podatek cukrowy oraz negatywny wpływ na zdrowie są ci niestraszne i nie wyobrażasz sobie życia bez Coca-Coli? Jest dobra wiadomość. Może już niedługo jej producent porzuci plastik i ten popularny napój stanie się trochę bardziej ekologiczny.
Coca-Cola jest największym producentem plastikowych odpadów. maria mendiola / Unsplash
Jak informuje portal dlahandlu.pl, Coca-Cola Company ma zamiar przeprowadzić pierwszy w historii test prototypu papierowej butelki. To element akcji firmy zatytułowanej "Świat bez Odpadów". I trzeba tutaj zaznaczyć, że kto jak kto, ale Coca-Cola Company ma na ten temat akurat sporo do powiedzenia, ponieważ jest największym na świecie producentem plastikowych odpadów (ci, którzy pijecie Pepsi, nie cieszcie się, bo jej producent jest na trzecim miejscu).

Testy na Węgrzech

Prototyp plastikowej butelki został opracowany przez naukowców z laboratoriów badawczo-rozwojowych Coca-Cola w Brukseli i spółki The Paper Bottle Company (Paboco). Butelki te mają nadawać się do całkowitego recyklingu, a drewno, z którego zostaną zrobione ma być pozyskiwane w sposób "zrównoważony". Trzeba jednak podkreślić, że słowo to bywa greenwashingowym wytrychem i bez poznania szczegółów ciężko powiedzieć coś więcej o tym "zrównoważeniu".
Butelki mają być także wyposażone w "powłokę z materiałów pochodzenia biologicznego, odporną na działanie płynów, CO2 i tlenu".


Test nowej butelki odbędzie się na Węgrzech, ale niestety jak na razie nie będzie ona zawierała flagowego napoju Coca-Cola Company, ale jej inny produkt – roślinny napój AdeZ. Zostanie on zaoferowany dwóm tysiącom konsumentów poprzez sklep Kifli.hu.

Poliester, czyli mikroplastik wszędzie

Niedawno na łamach INNPoland pisaliśmy o innej przyczynie ogromnego zanieczyszczenia plastikiem na Ziemi – poliestrowych ubraniach.
Poliestrowe ubrania są bowiem źródłem zanieczyszczenia mikroplastikami, czyli niewidzialnymi dla oka cząstkami włókien, które tkaniny syntetyczne uwalniają podczas ich noszenia i prania. Trafiają one dosłownie wszędzie – są w powietrzu, żywności, pitnej wodzie i oceanach. Według badań, które ukazały się w sierpniu zeszłego roku w "Nature", tygodniowo zjadamy 5 gramów plastiku. Smacznego.