Niepowtarzalna okazja, by polecieć w kosmos. Europejska Agencja Kosmiczna szuka chętnych

Emilia Bromber
Europejska Agencja Kosmiczna rozpoczyna nabór do swojego korpusu. Jest to wyjątkowy moment, bo zdarza się pierwszy raz od ponad dekady. Po raz pierwszy w historii w kosmos mogą polecieć też osoby z niepełnosprawnością.
Europejska Agencja Kosmiczna zatrudni astronautów. 123rf.com

Wymagania dla kandydatów na astronautów

Wybrańcy wysyłani będą na Międzynarodową Stację Kosmiczną, a za kilka lat powinni zacząć latać na nową stację Lunar Gateway, która ma być punktem pośrednim do ewentualnych misji na Księżyc, a nawet na Marsa.

Aplikacje można składać już od 31 marca, jednak jej wyniki poznamy dopiero za półtora roku. Statystycznie, szansa na wybranie to 0,07 proc. Chcesz dołączyć do korpusu Agencji? Trzeba spełnić szereg kryteriów:




Do korpusu wybranych zostanie 6 osób, a 20 może liczyć na zajęcie miejsc rezerwowych.

Agencja szczególnie zachęca do udziału w rekrutacji kobiety, chcąc przyczynić się do ich większego udziału w obszarach i do sprawiedliwej reprezentacji tam, gdzie ich obecność jest mała – jak dotąd w korpusie ESA były się tylko dwie kobiety: Francuzka Claudie Haigneré oraz Włoszka Samantha Cristoforetti.

Proces rekrutacji

Kryteria nie wydają się aż tak bardzo wygórowane, jednak należy zaznaczyć: jest to wyjątkowo trudny i długi proces. Wyłonienie zwycięskich kandydatów i kandydatek będzie miało miejsce dopiero w... październiku 2022 r. Jakie są jego etapy? To złożenie aplikacji, wyłonienie kandydatów, testy psychologiczne, testy praktyczne i psychometryczne, selekcja medyczna i w końcu rozmowy kwalifikacyjne nr.1 i nr 2.
Etapy procesu rekrutacji do ESA.Fot. ESA
Dowodem, że jest to niezwykle trudny proces, a sukces właściwie graniczy z cudem, niech będą dane. Ostatni nabór do europejskiego korpusu miał miejsce ponad dekadę temu. W 2009 r. z 8 413 zgłoszeń z całej Europy wybrano wtedy 6 kandydatów. Na podstawie tych danych, można obliczyć, że szansa na wybranie to 0,07 proc.

Projekt dla astronautów z niepełnosprawnością

Jak czytamy na stronie ESA, Agencja zachęca do udziału w rekrutacji osoby z różnymi niepełnosprawnościami. Parastronauts Project jest realizacją oddania ESA dla inkluzywności i sprawiedliwej reprezentacji.

Jest to pierwszy taki projekt na świecie, gdzie osoby z niepełnosprawnościami będą miały szanse polecieć w kosmos. Na początku ESA wyszczególniło kilka rodzajów odmienności ruchowej, ponieważ, jak piszą, potrzebują szerszego zrozumienia co do bezpieczeństwa i funkcjonowania takich osób w przestrzeni kosmicznej. Następnie lista może być rozszerzona.

Kandydatów obowiązują te same standardy edukacji i psychologiczne, jednak obowiązują ich inne wymogi fizyczne. ESA zachęca do udziału osoby, które nie mają jednej, lub dwóch stóp (poniżej kostki), jednej lub dwóch nóg (poniżej kolana), długość ich kończyny dolnej jest nierówna są niskiego wzrostu (poniżej 130 cm).
Czytaj także: Nie masz co robić w noworoczny długi weekend? Oto 5 fascynujących dokumentów na Netlixie