Są efekty podatku cukrowego. Napoje podrożały nawet o kilkadziesiąt procent

Marcin Długosz
Pamiętacie ten szok, kiedy na początku stycznia sięgnęliście po puszkę Coli – ale ręka wam zadrżała na widok nowej ceny? Podatek cukrowy był dla kieszeni Polaków prawdziwym szokiem: najnowsze badanie pokazuje, że ceny ceny słodkich napojów wzrosły średnio o 30 procent!
Przez podatek cukrowy napoje podrożały średnio o 30 proc. Fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta
Nie we wszystkich sklepach jednak podatek cukrowy "zadziałał" jednakowo – wynika z analizy przeprowadzonej przez serwis Moja Gazetka we współpracy z Hiper-Com. A wnioski, do jakich doszli autorzy analizy, mogą was nieźle zadziwić.

Jak podatek cukrowy wpłynął na ceny napojów?

Autorzy nowego badania porównali dane o cenach napojów słodzonych ze stycznia 2021 z danymi starszymi dokładnie o rok: za stycznia 2020.

Okazuje się, że napoje gazowane podrożały średnio o 29,5 proc. Kolejne na "podium" są napoje energetyczne (podwyżka o 11,35 proc.) oraz izotoniczne (8,13 proc.). Ciekawe jest jednak to, że poszczególne napoje najbardziej drożały w różnych typach sklepów:

Ile płacimy za podatek cukrowy?

Jak pisaliśmy w INNpoland, zasady obliczania podatku cukrowego nie należą do łatwych. Mimo że ma w nazwie cukier, dotyczy też wszelkiej maści innych słodzików.


Opłata cukrowa dzieli się na stałą i zmienną. Stała wynosi 50 gr za litr napoju od zawierającego cukier lub słodzik. Natomiast zmienna to dodatkowe 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml (w przeliczeniu na litr napoju). Ponadto 10 gr doliczane jest za litr napoju zawierającego taurynę lub kofeinę.

Część produktów jest jednak zupełnie zwolniona z opłaty. Mowa tu np. o izotonikach, wyrobach medycznych i napojach ze znacznym udziałem soku owocowego lub warzywnego.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl

Czytaj także: Spowiedź Colaholika. Pije 4 litry Coca-Coli dziennie i wprowadzili mu podatek cukrowy