"Czarna lista" przedsiębiorców w akcji. Rząd im nie pomoże i nie powie dlaczego

Katarzyna Florencka
Wiele polskich firm, pomimo tego, że kwalifikują się do otrzymania pomocy z tarczy finansowej, dostaje jedynie kolejne odmowy. Co gorsza, Polski Fundusz Rozwoju ma prawo nie podawać przyczyny odrzucenia wniosku – i z tego prawa skrzętnie korzysta.
PFR może odmówić przedsiębiorcom pomocy bez podania przyczyny. Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta
W ramach drugiej tarczy finansowej PFR do rozdysponowania jest łącznie 35 mld zł dla mikro, małych, średnich i dużych firm. Firmy ubiegające się o subwencje muszą spełnić sporo kryteriów – ale nawet jeśli "odhaczą" je wszystkie, mogą nie otrzymać rządowej pomocy.

Odmowa z PFR

"Gazeta Wyborcza" opisuje historie dwóch przedsiębiorców, którzy z PFR otrzymali właśnie odmowy. Obaj zatrudniają ponad 100 osób, a ich firmy zostały dotknięte przez koronawirusowy kryzys. Niestety, po odrzuceniu ich wniosków o pomoc nie dostali żadnej informacji o powodach odmowy. Państwowy fundusz kazał im się tego... domyślić.


"Może zdarzyć się sytuacja, w której przedsiębiorca otrzyma decyzję odmowy przyznania subwencji bez podania przyczyny. W takim przypadku prosimy o sprawdzenie historii działalności i ewentualne złożenie wniosku o subwencję w późniejszym terminie" – komentuje PFR.

– A więc państwowa spółka odmawia wypłaty pieniędzy, nie mówi dlaczego, i prosi, aby przedsiębiorca sam się domyślił (sprawdzając swoją historię działalności), dlaczego pomocy nie dostał – dodaje w rozmowie z "Wyborczą" Antoni Kolek, ekspert Pracodawców RP.
Czytaj także: Tym firmom państwo odmawia pomocy, bo mają zły kod. "Sprzedałam samochód, czekam na cud"
Co ciekawe, jeden z przedsiębiorców złożył skargę do rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców – i z jego wsparciem udało mu się uzyskać pieniądze.

Czarna lista PFR

Nie jest to pierwszy raz, kiedy do mediów trafiają informacja o "czarnej liście" PFR. W lipcu 2020 r. znajdować się na niej miało niemal 300 firm, których wnioski zostały kategorycznie odrzucone bez podania przyczyny. Wynika to z faktu, że PFR przed akceptacją dokumentu dokładnie sprawdza każdą firmę w rejestrach prowadzonych przez instytucje podatkowe, jak KAS, CBA czy ABW.

Jeśli pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości – wniosek jest natychmiast odrzucany. Jednak ofiarą tego podejścia padają również uczciwe firmy. Przedsiębiorcy, którzy uważają, że ich wniosek został rozpatrzony niesłusznie, mogą się odwołać od decyzji. Jeśli to nie przyniesie skutku, firma może odwołać do sądu powszechnego na zasadach ogólnych kodeksu cywilnego.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl