Nowy plan PiS na obniżenie cen mieszkań. Są szczegóły projektu

Krzysztof Sobiepan
Minister rozwoju Jarosław Gowin wyłuszczył szczegóły nowej inicjatywy mieszkaniowej rządu. Wskazał, że choć program Mieszkanie Plus był pierwszą inicjatywą zmierzenia się z problemem małej liczby mieszkań, to był "delikatnie mówiąc – próbą mało udaną". Czym program Społecznych Inicjatywach Mieszkaniowych różni się od poprzednika?
Mieszkanie Plus okazało się "delikatnie mówiąc próbą mało udaną" - jak określił to Jarosław Gowin. Fot. Jan Rusek / Agencja Gazeta
Wicepremier Jarosław Gowin udzielił obszernego wywiadu o nowej inicjatywie mieszkaniowej rządu dziennikowi "Rzeczpospolita".

Kombinacja powołanych Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych (SIM-ów) oraz Społecznych Agencji Najmu (SAN-ów) ma przełamać impas, z którym nie poradziło sobie Mieszkanie Plus. Kręgosłupem projektu staną się gminy, choć do tego tańca trzeba... trojga.

– Nasz model polega na tym, że gmina inwestuje w budowę mieszkań przez SIM-y (mogą to być także działające TBS), a państwo zapewnia środki na inwestycje – tłumaczył rozmówca "Rz".


Co to za środki? Minister śpieszy z wyjaśnieniami. – Po pierwsze, to bezzwrotne 3 mln zł na stworzenie SIM-u. Po drugie, bezzwrotny grant z Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości 35 proc. kosztów inwestycji. Po trzecie, bezzwrotne 10 proc. kosztów inwestycji finansowane z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa – wymieniał Gowin.

Obecnie trwają prace nad zawiązaniem kilkunastu SIM-ów, które mogą przyczynić się do budowy aż 20 tys. mieszkań komunalnych bądź socjalnych. Program kierowany jest do osób które choć nie mogą sobie pozwolić na kredyt mieszkaniowy, to mają tyle pieniędzy, by płacić czynsz.

– Pracujemy także nad powołaniem Społecznych Agencji Najmu. Pandemia utrudniła funkcjonowanie właścicielom lokali. Z powodu zdalnej pracy czy nauki trudniej dziś o najemcę. Tworzone w ramach gmin SAN-y miałyby na celu wynajmowanie takich pustych mieszkań – na cele taniego najmu lub cele komunalne. Byłoby to więc kolejne uzupełnienie SIM-ów – wskazał minister rozwoju.

Gowin nie omieszkał się też rozliczyć z programem, który na sztandary wprowadziła jego poprzedniczka w ministerstwie – Jadwiga Emilewicz.

– Wciąż odczuwamy szacowany na około 2 mln dramatyczny deficyt lokali. Kolejny problem to wysokie ceny. Program Mieszkanie Plus był pierwszą próbą zmierzenia się z tym wyzwaniem. Był jednak próbą – delikatnie mówiąc – mało udaną. Dlaczego? Nie został dobrze oszacowany. Koszt tych mieszkań nie jest konkurencyjny ani nie są to inwestycje atrakcyjne z punktu widzenia samorządów – punktował Gowin.

Jak PiS zamierza budować mieszkania

W INNPoland.pl pisaliśmy już o pierwszej zapowiedzi nowego programu mieszkaniowego rządu. Wtedy twarzą inicjatywy takzę był Jarosław Gowin.

Podczas lutowego wystąpienia w Stalowej Woli wicepremier wskazał, że w 2020 r. oddano w Polsce przeszło 222 tys. nowych mieszkań. Według wyliczeń polityka to największa liczba od 1979 r. Z jednej strony minister rozpływał się więc nad osiągnięciami, ale z drugiej wskazał na pewien paradoks. Mieszkania są, ale nie wszędzie tam, gdzie trzeba.

– Z jednej strony rynek mieszkaniowy rozwija się bardzo prężnie, a z drugiej strony, od wielu lat społeczeństwo ma takie uzasadnione poczucie, że mieszkalnictwo to pięta achillesowa naszego państwa. Bo, owszem mieszkania powstają, ale głównie w dużych miastach – przekonywał polityk.

Tego dnia Gowin zainaugurował jednak nową inicjatywę budownictwa mieszkaniowego. Ma się skupiać na trójstronnej współpracy państwa, samorządów i przedsiębiorców.

– Ten trójkąt to jest droga do sukcesu. Bez tego, bez tej współpracy, nie ma szans na zapewnienie szerokim rzeszom Polaków taniego i godnego mieszkania – zaznaczył Gowin.

Głównym założeniem jest powołanie spółek SIM – Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych. Zastąpią one działające dotychczas Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS). Według planu to samorząd zakłada konkretny SIM wraz z reprezentującym interesy Skarbu Państwa Krajowym Zasobem Nieruchomości.

KNZ wnosi do transakcji państwowy grunt, a spółki SIM otrzymają bezzwrotne granty ze świeżo założonego Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Tegoroczny budżet dla wszystkich gmin w Polsce to 1,5 mld zł.
Czytaj także: PiS zapowiada nowy program mieszkaniowy. "Jest o wiele doskonalszy od Mieszkania Plus"


Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl