Legendarne klocki nie będą już takie jak dawniej. Lego zapowiada rewolucję

Natalia Gorzelnik
Najpierw, do 2025 roku, znikną plastikowe torebki, do których pakowane są obecnie klocki. Później przyjdzie czas na samo Lego - klocki z plastiku mają zniknąć ze sklepowych półek nie później niż w 2030 roku.
Klocki Lego biją rekordy popularności w czasie pandemii. Firma odnotowała ogromny wzrost. Źródło: Pixabay/Efraimstochter

Koniec z plastikiem w Lego

O sprawie czytamy w “Rzeczpospolitej”. Obecnie klocki są produkowane z materiałów ropopochodnych. Jak podkreślają przedstawiciele firmy, dla młodych ludzi coraz bardziej liczy się odpowiedzialność wobec środowiska. I stąd konieczność i chęć zmiany.

– Dzisiaj w Lego pracuje 100 osób, które sprawdzają możliwości wykorzystania innego surowca. Na ten cel przeznaczyliśmy równowartość 400 mln dolarów, zresztą pieniądze w tym programie naprawdę nie są najważniejsze. Lego jest firmą rodzinną, więc nasze strategie są długoterminowe – mówił prezes Niels Christiansen.


Zmiana nie będzie jednak prosta. Nowy materiał musi zachować wszystkie cechy plastiku z których klocki Lego wytwarzane są one obecnie.

– Musi być trwały, wytrzymać wiele lat, bezpieczny. Nie może również mieć jakichkolwiek ostrych fragmentów, jeśli klocek się złamie. Musi być również odporny na wysokie temperatury i obojętnym składzie chemicznym. To tak na początek – wylicza prezes Lego.

Boom popularności Lego

Klocki Lego stały się jedną z ulubionych zabawek, którymi dzieci chcą bawić się podczas pandemii. Firma odnotowała wzrost przychodów o 19 proc do 9,9 miliarda koron (1,6 mld dolarów) i sprzedaży o 13 proc. do 43,7 mld koron. To m.in. z powodu popytu na sprzedaż online, a także coraz odważniejszego wprowadzania nowinek technologicznych.

Polietylen z trzciny

Firma najprawdopodobniej przestawi się na materiały produkowane z trzciny cukrowej. Jak pisaliśmy w InnPoland już w 2018 roku, chodzi o polietylen wytwarzany z ekologicznych plantacji. Pierwsze elementy z tego materiału miały być wykorzystane przez Lego do zabawkowych liści, krzaków i drzew.
Czytaj także: Najsłynniejsze klocki świata będą robione z trzciny. Nie zaboli po nadepnięciu?
Takie klocki nie były niestety biodegradowalne, ale przedstawiciele firmy tłumaczyli wtedy, że klocki bardzo trudno popsuć i przechodzą z pokolenia na pokolenie, są rzadko wyrzucane. Ba, nowo produkowane idealnie pasują do pierwszych, jakie zeszły z taśm produkcyjnych w 1958 roku.