Polskie miasto okleja się super-folią zabijającą Covid-19. Jest pierwsze na świecie

Krzysztof Sobiepan
Innowacyjna metoda, która najpewniej ograniczy transmisję koronawirusa w przestrzeni publicznej? To dzieje się już teraz, a Ostrów Wielkopolski jest pierwszym miastem na świecie, które wprowadza takie zabezpieczenie. Wiele często dotykanych przestrzeni publicznych otrzyma nową warstwę ochronną, która będzie zabijać wirusa.
Prezydent Ostrowa sama pomagała przy naklejaniu folii, m.in. na szkolne ławki. Fot. facebook.com/Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek

Folia wirusobójcza przeciw Covid-19

– Ostrów Wielkopolski będzie pierwszym miastem na świecie, które zabezpieczy miejską przestrzeń publiczną innowacyjną, antywirusową folią. To ostrowski sposób na walkę z wirusem SARS-CoV-2, z bakteriami i z innymi drobnoustrojami – powiedziała PAP prezydent miasta Beata Klimek.

Specjalna folia Pure Zone produkowana we Francji przez firmę Hexis została dostarczona przez ostrowską spółkę Professional. Zawiera ona aktywne jony srebra. Udowodnione działanie bakterio- i wirusobójcze utrzymywać się nawet przez 5 lat. W lutym zagraniczny producent uzyskał certyfikat ISO, mówiący że folia jest skuteczna przeciw wirusowi SARS-CoV-2. Jak mówi Klimek oklejanie folią często dotykanych elementów rozpocznie się od tamtejszego żłobka, a potem obejmie kolejne przedszkola i szkoły podstawowe. Oklejone zostaną elementy takie jak poręcze, klamki, drzwi, blaty, deski sedesowe, przyciski m.in. te przy windach. Słowem – wszystkie elementy, których często dotykają wchodzące do danego budynku osoby.


Pilotażowo folią pokryto też przestrzenie w jednym z miejskich autobusów. Dalszy plan "oklejenia" miasta ma też objąć m.in. stacje przesiadkową, Stadion Miejski, Basen Miejski, Ostrowskie Centrum Kultury czy tamtejszy Klub Seniora.

Cała akcja zabezpieczania powierzchni potrwa do połowy maja 2021 r.

Antybakteryjna folia sposobem na wirusy i Salmonellę

W INNPoland.pl pisaliśmy już o podobnym wynalazku, który w niedalekiej przyszłości także pomoże zapobiegać rozwojowi drobnoustrojów. Prototyp znacznie ulepszonej plastikowej folii pochodzi z kanadyjskiego McMaster University i może być zbawieniem zarówno w szpitalach, jak i w przemyśle spożywczym. Generalnie wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko zakażenia niebezpiecznymi bakteriami czy wirusami.

Wynalazek zainspirowała natura, a konkretnie: liście lotosu. Mają one bowiem pewną niezwykłą właściwość: są w stanie samodzielnie się oczyszczać i nie namakają wodą. Podobny efekt badacze osiągnęli zmieniając w laboratorium strukturę plastiku: powierzchnia folii pokryta jest mikroskopijnymi zmarszczkami, które zapobiegają wnikaniu zewnętrznych czynników.

Twórcy nowego rodzaju folii zwracają uwagę, że może ona znaleźć zastosowanie np. w przemyśle spożywczym, gdzie nowy antybakteryjny materiał mógłby znacznie ograniczyć przypadkowe przenoszenie niebezpiecznych bakterii E. coli czy Salmonelli.
Innym możliwym miejscem zastosowania są szpitale.

– Technologia ta mogłaby być wykorzystywana zarówno we wszelkiego rodzaju instytucjach, jak i w domach – podkreśla jeden z twórców folii Tohid Didar. – Mamy nadzieję, że stanie się ona ważną częścią zestawu narzędzi antybakteryjnych, zwłaszcza w obliczu kryzysu, jakim jest rosnąca odporność na środki przeciwko drobnoustrojom.
Czytaj także: Wyglądają obleśnie i są kanibalami. Ale polscy naukowcy widzą w nich medyczną rewolucję
Źródło: Polsat News

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl