Galerie handlowe gromią pomysł rządu ws. czynszów. "Łatwo jest rozdawać cudze pieniądze"

Katarzyna Florencka
Rząd chce zmusić właścicieli galerii handlowych do automatycznego obniżenia czynszów wszystkim najemcom. Galerie ostro buntują się jednak przeciw temu pomysłowi – i wskazują, że pomocy dla nich nikt nie przewiduje.
Rząd chce zmusić właścicieli galerii handlowych do obniżenia czynszów najemcom. Fot. Wojciech Habdas / Agencja Gazeta
Pomysłem na to, jak pomóc sklepom, którzy przez pandemię mają problem z uregulowaniem czynszu, premier Mateusz Morawiecki podzielił się na konferencji prasowej, która odbyła się w czwartek 1 kwietnia. Premier stwierdził, że wsparcie w zakresie regulacji czynszowych dla najemców będzie "bardzo często" dotyczyło galerii handlowych, które "mają mocną pozycję negocjacyjną względem przedsiębiorców".

Obniżenie czynszu w galeriach handlowych

Rząd chciałby, aby właściciele galerii handlowych musieli obniżyć czynsze nawet o 60-80 proc. Równocześnie nie przewiduje rekompensat dla samych galerii. Choć według informacji RMF FM, obowiązkowa obniżka ma być ograniczona tylko centrów handlowych o powierzchni powyżej 2 tys. m2 i dotyczyć tylko sklepów objętych całkowitym zakazem działalności, pomysł i tak wzbudził gorące protesty ze strony właścicieli galerii.


– Bardzo łatwo jest rozdawać cudze pieniądze, bardzo łatwo jest pomagać innym w taki sposób – komentuje Krzysztof Poznański z Krajowej Rady Centrów Handlowych. Jak wskazuje, spowodowane pandemia straty galerii są gigantyczne: tylko do stycznia branża straciła 5,5 mld złotych obrotów.

Sklepy znikają z galerii handlowych

Falę masowych odejść z galerii handlowych po pierwszym lockdownie zainaugurował Empik. Za jego przykładem poszły kolejne butiki. Co chwila słychać też o markach kojarzonych głównie z centrami handlowymi, które rezygnują z działalności na polskim rynku.

Jak pisaliśmy w INNPoland, według szacunków ok. 1/3 najemców zrezygnowała, bądź jest na dobrej drodze do rezygnacji z wynajmowania powierzchni w galeriach handlowych. Na taki stan rzeczy miały wpływ przede wszystkim ograniczenia w handlu i nieprzewidywalność kolejnych zamknięć i otwarć, które rozchwiały sytuację finansową wielu najemców powierzchni w galeriach.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl