Stopy procentowe na stałym poziomie niemal od roku. Szykujcie się na inflacyjną jazdę bez trzymanki
Rekordowo niskie stopy
Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej odbyło się 7 kwietnia. Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie:- stopa referencyjna 0,10% w skali rocznej;
- stopa lombardowa 0,50% w skali rocznej;
- stopa depozytowa 0,00% w skali rocznej;
- stopa redyskonta weksli 0,11% w skali rocznej;
- stopa dyskontowa weksli 0,12% w skali rocznej;
Inflacja w Polsce
W komunikacie po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej odniesiono się też do wysokiego odczytu inflacji w marcu (3,2 proc. rdr).Rada Polityki Pieniężnej oczekuje podwyższonej inflacji również w najbliższych miesiącach.Do wyższej inflacji przyczynił się przede wszystkim dalszy wzrost cen paliw związany ze wzrostem cen ropy naftowej na rynkach światowych. Jednocześnie roczny wskaźnik inflacji jest podwyższany przez wzrost cen energii elektrycznej, który miał miejsce na początku br. oraz wcześniejsze podwyżki opłat za wywóz śmieci, a więc czynniki niezależne od krajowej polityki pieniężnej.
Zdaniem RPP, ”w miarę postępu procesu szczepień i stopniowego ograniczania skali pandemii wygasać będzie wpływ na inflację czynników podażowych podwyższających obecnie koszty działania firm. Ograniczająco na inflację będzie także oddziaływać niższa niż przed wybuchem pandemii presja płacowa.”Statystyczne efekty bazy dotyczące kształtowania się cen paliw, a także oczekiwany dalszy wzrost opłat za wywóz śmieci przyczynią się prawdopodobnie do dalszego wzrostu inflacji w najbliższych miesiącach.
“RPP nie wydaje się zaniepokojona spodziewanym wzrostem inflacji w kolejnych miesiącach” - komentują na Twitterze ekonomiści Pekao.
Kurs złotego
“Główni bohaterowie ostatnich komunikatów - kurs walutowy, interwencje, operacje strukturalne - nadal obecni, choć kurs już nieco bardziej miękko” - zauważają analitycy mBanku. W komunikacie RPP czytamy, że w najbliższych kwartałach nastąpi ożywienie koniunktury, choć skala i tempo tego ożywienia są obarczone niepewnością.
NBP zamierza nadal prowadzić operacje zakupu skarbowych papierów wartościowych i dłużnych papierów wartościowych gwarantowanych przez Skarb Państwa na rynku wtórnym w ramach strukturalnych operacji otwartego rynku.Pozytywnie na krajową koniunkturę wpływać będą działania ze strony polityki gospodarczej, w tym poluzowanie polityki pieniężnej NBP dokonane w ub.r., a także przewidywane ożywienie w gospodarce światowej. Tempo ożywienia gospodarczego w kraju będzie także uzależnione od dalszego kształtowania się kursu złotego.
Adam Glapiński w piątek 9 kwietnia o 15:00 odpowie na pytania wcześniej przesłane przez dziennikarzy.Polityka pieniężna NBP łagodzi negatywne skutki pandemii, wspiera aktywność gospodarczą oraz stabilizuje inflację na poziomie zgodnym z celem inflacyjnym NBP w średnim okresie. Poprzez pozytywny wpływ na sytuację finansową kredytobiorców oddziałuje także w kierunku wzmocnienia stabilności systemu finansowego.