Kurczak drożeje jak szalony, a będzie gorzej. Niedługo może go w ogóle zabraknąć

Katarzyna Florencka
Grypa ptaków dziesiątkuje polskie stada kurczaków, co przekłada się ogromny wzrost cen mięsa drobiowego. To jednak nie koniec: z powodu gigantycznych strat za miesiąc drobiu może po prostu zabraknąć na rynku.
Przez grypę ptaków może zabraknąć mięsa drobiowego. Fot. Marta Blazejowska / Agencja Gazeta
Epidemia grypy ptaków zbiera największe żniwo na Mazowszu, w okolicach Żuromina i Mławy: wirus uderzył bowiem w samo serce polskiego przemysłu drobiarskiego, gdzie hodowanych jest ok. 100 mln kur. Codziennie wykrywane są tam nowe ogniska grypy. Jak ostrzega serwis money.pl, za nieco ponad miesiąc może dojść do załamania na rynku drobiarskim.

Grypa ptaków w Polsce

Do tej pory hodowcy stracili ponad 4 mln sztuk drobiu, w tym cenne stada reprodukcyjne. Z tego powodu miesięcznie wykluwa się o 30 mln piskląt mniej niż dotychczas. A to oznacza, że za ok. 40 dni na rynku zabraknie jednej trzeciej mięsa.


Praktycznie na pewno przełoży się to na dalsze wzrosty cen drobiu. Polska jest bowiem największym producentem drobiu w Unii Europejskiej – i nie może zastąpić rodzimego mięsa importowanym.

– Nikt nie jest w stanie przewidzieć co przyniesie jutro. Tak złej sytuacji jeszcze nie było – twierdzi w rozmowie z money.pl Marcin Świąć, prezes firmy SuperDrob.

O ile zdrożeje żywność?

Od początku roku jesteśmy bombardowani informacjami o kolejnych podwyżkach – tymczasem wszystko wskazuje na to, że festiwal wzrostu cen dopiero się rozpoczął. Rolnicy alarmują, że już teraz widać skok w kosztach środków do produkcji. Mieszkańcom wsi przestaje się opłacać prowadzić swoją działalność.

Rolników mocno dociska gwałtowny wzrost cen paliw i środków do produkcji rolnej. Drożeją też m.in. maszyny rolnicze oraz części do nich. Według Michała Kołodziejczaka z AgroUnii, swoje robi też monopolizacja rynku dystrybucji żywności.

Sławomir Izdebski z OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych ostrzega przy tym, że ceny żywności mogą wzrosnąć w sklepach przez coraz większe marże narzucane przez pośredników bez porozumienia z rolnikami.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl