Google rozpoczyna współpracę z Muskiem. Chcą przenieść chmury na orbitę

Konrad Siwik
Internet jeszcze nie jest wszechobecny, ale już niebawem może się to zmienić. Wszystko za sprawą Starlinków od SpaceX, które pojawiają się także na Polskim niebie. A skoro o sklepieniu mowa, to znajdą się na nim też chmury i to nie tylko te meteorologiczne.
SpaceX Starlink łączy siły z Google Cloud. fot. SpaceX
Kończy ci się miejsce w telefonie lub nie chcesz zawalać całego dysku zdjęciami z podróży? Rozwiązaniem jest chmura Google, w której można bezpiecznie przechowywać swoje pliki. Niestety w przeciwieństwie do tych prawdziwych chmur nie ma ona jeszcze ogólnoświatowego zasięgu.

Jest jednak coś, co od pewnego rozświetla nocne niebo i nie chodzi tutaj o gwiazdy. SpaceX konsekwentnie wysyła na orbitę kolejne Starlinki, które mają zapewnić ogólnodostępny internet na całym świecie. A co gdyby połączyć rozwiązania obu firm?

Google i SpaceX łączą siły

Tak się składa, że Google Cloud i SpaceX poinformowały o nawiązaniu partnerstwa, które dzięki sieci Starlink umożliwi dostęp do szybkiego szerokopasmowego internetu na całym świecie oraz infrastruktury Google Cloud. Dzięki temu klienci będą mogli korzystać z usług przesyłu danych, technologii chmurowych i aplikacji gdziekolwiek się nie znajdą.


– Aplikacje i usługi działające w chmurze mogą mieć transformacyjny wpływ na organizacje, niezależnie od tego, czy działają w środowiskach z wydajnym dostępem do infrastruktury sieciowej, czy zdalnych – powiedział Urs Hölzle, starszy wiceprezes ds. infrastruktury w Google Cloud. – Cieszymy się, że możemy współpracować ze SpaceX, aby zapewnić rozproszonym organizacjom bezproblemowy, bezpieczny i szybki dostęp do krytycznych aplikacji i usług, których potrzebują dla sprawnego działania swoich zespołów.
Czytaj także: Ta rakieta poleci na Księżyc dzięki dogecoinom. SpaceX: to handel międzyplanetarny
W ramach współpracy SpaceX będzie umieszczać stacje naziemne Starlink na terenie centrów danych Google. Pozwoli to przesyłać dane bezpośrednio z umieszczonych dotychczas na orbicie ponad 1500 satelitów Starlink, wykorzystując chmurę Google.

Chmura w kosmosie dla każdego

Rozwiązanie zapewni dostęp do internetu i chmury zarówno klientom prywatnym, jak i dużym korporacjom, które jak wiadomo, potrzebują sprawnego ogólnoświatowego środka komunikacji i narzędzia do przesyłania danych. W praktyce dostęp do rozwiązań Google i SpaceX będzie dostępny na całym świecie.

– Połączenie szybkiego, szerokopasmowego łącza Starlink o niskim opóźnieniu z infrastrukturą i możliwościami Google zapewnia globalnym firmom bezpieczne i szybkie połączenie z siecią, jakiego oczekują nowoczesne organizacje – powiedziała Gwynne Shotwell, prezeska i dyrektorka operacyjna SpaceX – Jesteśmy dumni, że możemy współpracować z Google, by udostępniać takie możliwości firmom, organizacjom sektora publicznego i wielu innym grupom działającym na całym świecie.

Przewidywany termin udostępnienia nowej funkcji, dostarczanej przez Google Cloud i Starlink do klientów korporacyjnych, to druga połowa 2021 roku.
Czytaj także: Elon Musk popsuł Bitcoina. Tesla zdecydowała się na kontrowersyjny krok