Premier broni reform Polskiego Ładu. “To warunek nowoczesnego państwa"
Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki postanowił zareagować na krytyczne głosy dziennikarzy i polityków na temat reform zawartych w Polskim Ładzie. Zgodnie ze słowami premiera Polski Ład jest “krokiem w kierunku nowoczesnych usług publicznych, także w obszarze ochrony zdrowia" i “warunkiem nowoczesnego państwa".
Według premiera “utrzymywanie nierówności społecznych, z którym elity polityczne świadomie godziły się przez niemal całą III Rzeczpospolitą, przerzucając koszty transformacji na najbiedniejszych Polaków - było źródłem wielu problemów i krzyczącej niesprawiedliwości".
“Wbrew temu, co piszą obrońcy systemu nierówności społecznych #PolskiŁad nikogo nie wyklucza. To jest program zbudowany na nowoczesnych europejskich wzorcach, który przywraca elementarną sprawiedliwość w Polsce, bo bezpośrednio korzysta z niego 80-90 procent społeczeństwa, a pośrednio korzystają wszyscy” – twierdzi premier.
Nowy Ład – założenia
Mimo że reformy Polskiego Ładu obejmują wiele gałęzi gospodarki i życia społecznego (m.in. dotyczących ochrony zdrowia czy mieszkalnictwa) to najwięcej emocji ze zmian zawartych w Polskim Ładzie wywołuje reforma systemu podatkowo-składkowego.Obejmuje ona takie zmiany jak: podwyższenie kwoty wolnej od podatku do wysokości 30 tys. zł, likwidacja możliwości odliczenia składki zdrowotnej, wprowadzenie proporcjonalnej składki zdrowotnej w przypadku działalności gospodarczej, ulga podatkowa dla klasy średniej oraz podwyższenie drugiego progu podatkowego do 120 tys. zł.
Reforme systemu podatkowo-składkowym skomentował dla nas dr Jakub Sawulski, kierownik zespołu makroekonomii w Polskim Instytucie Ekonomicznym.