Jesteśmy tego bliżej, niż myślisz. Wiemy, kiedy ludzkość osiągnie nieśmiertelność
2050. Do tego roku, zdaniem futurologów, ludzkość powinna odkryć sekrety wiecznego życia. I to nie dzięki kamieniowi filozoficznemu, tylko rozwojowi nauki. Jak się okazuje w laboratoriach trwają pracę nad osiągnięciem nieśmiertelności - i to na kilka różnych sposobów.
Wiek biologiczny
Jeszcze do niedawna naukowcy święcie wierzyli w to, że starzenie jest procesem wyłącznie genetycznym i że nie mamy na niego żadnego wpływu. Dziś okazuje się, że ważną rolę w starzeniu się odgrywają czynniki epigenetyczne - czytamy w komputerswiat.Dr David Sinclair, genetyk z Uniwersytetu Harvarda, wykazał hamujące starzenie korzyści płynące z ograniczenia kalorii - jego zdaniem w taki sposób można odwrócić swój wiek biologiczny. I to nie poprzez wyczerpujące głodówki. Naukowiec wykazał, że cząsteczka NAD (dinukleotydu nikotynoamidoadeninowego) może skutecznie naśladować te efekty.Są to czynniki spoza naszej sekwencji DNA, które wpływają na ekspresję genów. Należą do nich m.in. dieta, środowisko, styl życia, a nawet pozytywne czy negatywne myślenie. Odgrywają kluczową rolę w wielu rodzajach nowotworów, chorobie Alzheimera i innych chorobach neurodegeneracyjnych.
Starzenie komórkowe
Innym sposobem na długowieczność ma być wydłużanie telomerów - czyli fragmentów chromosomów, które zabezpieczają je przed uszkodzeniem podczas kopiowania. Telomery skracają się podczas każdego podziału komórki, co przekłada się na proces starzenia.Istnieje jednak enzym, który wydłuża telomery - telomeraza - często nazywany "enzymem nieśmiertelności". Został on zidentyfikowany już w latach 80. ubiegłego wieku, jednak od tej pory naukowcy mieli problem z poznaniem jego dokładnej struktury.
To udało się w 2018 badaczom z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, którzy poznali strukturę telomerazy dzięki mikroskopii krioelektronowej. Dzięki temu jesteśmy coraz bliżej opracowania terapii z wykorzystaniem enzymu, a w efekcie - poradzenia sobie z cukrzycą, chorobami układu krążenia i niektórymi nowotworami.
Drukowanie narządów
Drukowanie 3D biomateriałów może pozwolić zaradzić na odwieczny brak narządów do przeszczepów. Organy wytwarzane za pomocą drukarki 3D z komórek danej osoby mają tą przewagę, że nie zostaną odrzucone przez jej organizm.Naukowcom z Izraela udało się niedawno stworzyć za pomocą druku 3D kompletne ludzkie serce z komórek pacjenta.
Wydłużenie życia
– Wydłużanie życia nie jest zabiegiem tak prostym, jak wymiana organu lub wyleczenie choroby– mówił w rozmowie z InnPoland Mateusz Łukasiak, prezes Polskiego Stowarzyszenia Transhumanistycznego. – Starzenie jest procesem dotykającym wszystkich naszych komórek, tkanek, organów i ostatecznie układów. Wymiana jednego wadliwego elementu pozwala na wydłużenie życia o kilka lat – tłumaczył.Jednym z bardziej obiecujących medycznych trendów przyszłości ma być użycie BCI - interface’ów mózg-maszyna. Pozwalają one już dziś, w ograniczonym zakresie, używać protez czy komunikować się ze światem osobom sparaliżowanym.
Nie potrzeba dużo fantazji, aby wyobrazić sobie, że część operacji, które wykonujemy dziś z użyciem zewnętrznych narzędzi jak komputer, czy telefon komórkowy, stanie się częścią naszego „życia wewnętrznego”. Pamięć rozszerzona o bezpośredni dostęp do kalendarza i notatek, wiedza o Wikipedię, a wyszukiwanie informacji tak proste jak pomyślenie o nich!