Testy drewna w... kosmosie. Na orbitę Ziemi trafi satelita zrobiony z brzozy

Aleksandra Jaworska
Pierwszego drewnianego satelitę stworzyła fińska firma Arctic Astronautics, która na co dzień projektuje nanosatelity dla studentów. "Eko" satelita będzie sprawdzał, jak w kosmosie zachowuje się drewniana sklejka.
Eksperymentalny satelita WISA Woodsat w dużej części został wykonany z drewnianej sklejki. Całkiem możliwe, że na orbicie "zobaczymy" go już na jesień. Fot. WISA Plywood

Jak w kosmosie zachowa się drewniana sklejka?

Celem wyniesienia obiektu w kosmos będzie przetestowanie jak drewno, a konkretnie brzozowa sklejka, sprawdzi się w ekstremalnych warunkach pozaziemskich. Satelita WISA Woodsat będzie sześcianem o długości boków 10 centymetrów.

Woodsat przeszedł już swój pierwszy test – lot stratosferyczny, który odbył się 12 czerwca i trwał prawie 3 godziny. Głównym celem tego próbnego lotu było przetestowanie systemów i kamer. Te same obserwacje mają być prowadzone w kosmosie.

Jako materiał do pojazdu Finów posłużyła brzoza. Sklejka została uprzednio wysuszona w komorze próżniowej. Następnie założyciele Arctic Astronautics nanieśli na nią cienką warstwę tlenku aluminium. To właśnie tlenek aluminium pozwoli przetrwać sklejce w kosmicznej próżni.

Nowe materiały kosmiczne

Normalnie myśląc o typowych materiałach kosmicznych mamy na myśli najczęściej różnego typu wytrzymałe stopy metali, takie jak choćby różne odmiany stali nierdzewnej. Drewno przychodzi do głowy jako ostatnie. Użyte do projektu kosmicznego dziwi jeszcze bardziej.


Finowie chcą to zmienić. Celem eksperymentu jest właśnie sprawdzenie tego, jak materiały bazujące na drewnie zniosą ciężkie, kosmiczne warunki.

Projekt jest tworzony we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną, która przygotuje zestaw czujników, mający za zadanie umożliwić obserwację tego, jak będzie się zachowywać obudowa Woodsata, wystawiona na ekstremalnie niskie temperatury i promieniowanie kosmiczne.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl