Fachowcy podnoszą ceny co tydzień. Błyskawiczny wzrost kosztów budowy domu

Krzysztof Sobiepan
Od marca średnio o 30 tys. złotych wzrosła cena budowy domu o powierzchni 110 metrów kw. Firmy budowlane ostrzegają, że wysłana do klienta oferta praktycznie z miejsca się dezaktualizuje. W kolejnym tygodniu wyższe będą już ceny materiałów budowlanych, które zmagają się obecnie ze znaczną inflacją. Co na to rząd?
Ile trzeba zapłacić za budowę domy? Kwoty od miesięcy stale rosną. Fot. pexels.com

Ceny materiałów budowlanych rosną

– Otrzymuję od kilku tygodni od swych wyborców informacje o gwałtownym wzroście cen materiałów budowlanych. Moi rozmówcy wskazują, że tylko do marca średnio o 30 tys. złotych wzrosła cena budowy domu o powierzchni 110 metrów kw. – pisze w swojej interpelacji do premiera posłanka Koalicji Obywatelskiej Iwona Kozłowska.

Polityczka wskazuje, że "najgorsze jest to, iż każdy kolejny miesiąc przynosi coraz większy wzrost cen". Jak wylicza, w górę poszybowały ceny płyt OSB – o 14 proc., suchej zabudowy – o 11 proc., cementu i wapna – o 7 proc.


Kozłowska chce wiedzieć, czy rząd planuje jakieś programy pomocowe dla osób budujących domy jednorodzinne bądź czy przygotowywane są działania mające przeciwdziałać podwyżkom cen.
Czytaj także: Znany polski hotel w ogniu krytyki. "Grosze, a na dodatek żadnej umowy"

Ile kosztuje budowa domu w 2021?

Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, nawet przybliżone określenie kosztów remontu czy budowy domu to dzisiaj misja praktycznie niemożliwa.

Ceny materiałów poszły w górę nawet o 100 proc., a końca podwyżek nie wydać. Szacowania kosztów budowy nie chcą podejmować się nawet... fachowcy.

"Z względu na zaistniałą sytuację na rynku materiałów budowlanych nie jesteśmy dziś w stanie oszacować długoterminowo kosztu budowy domu. Wynika to z ciągłych i praktycznie codziennych podwyżek cen poszczególnych materiałów" – taką odpowiedź otrzymał od jednej z firm Maciej Bednarek z bloga "Subiektywnie o finansach".

Jak się okazuje, tylko w tym roku ceny materiałów budowlanych wzrosły nawet o 100 proc. – i nic nie wskazuje na to, żeby podwyżki miały przystopować. Producenci winią za to rosnące ceny surowców, np. drewna.
Czytaj także: Cenowa apokalipsa w budowlance. Nikt nie wie, ile zapłacisz za budowę domu

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl