Bólu głowy można się pozbyć na zawsze. Ale trzeba wszczepić sobie do mózgu implant
Przewlekły ból głowy towarzyszy ci każdego dnia? Odbiera energię, radość z życia i chęć do działania? Jeżeli jesteś jedną z osób, które mierzą się z tym problemem, pewnie ucieszy się fakt, że naukowcy wymyślili sposób, jak sobie z nim poradzić. Wystarczy, że do mózgu… wszczepisz sobie implant.
Implant na bóle głowy
Naukowcy z New York University School of Medicine przedstawili na łamach magazynu "Nature Biomedical Engineering” elektroniczny, wszczepiany do mózgu implant, który wykrywa i blokuje ból.Zaprojektowany przez nich “most neuronowy”ma łączyć ze sobą dwa obszary mózgu: ten odpowiedzialny za wykrywanie fizycznego cierpienia (przednia część kory zakrętu obręczy) z tym, który potrafiłby je łagodzić (korą przedczołową). Urządzenie aktywuje się tylko w przypadku pojawienia się dolegliwości, co minimalizuje ryzyko nadmiernego oddziaływania, czy uodpornienia na jego wpływ.
– Wyniki naszych badań wskazują, że implant pozwala na skuteczną strategię terapii bólu, nawet w przypadkach, kiedy jego objawy są trudne do opisania i łagodzenia – mówi prof. Jing Wang, jeden z głównych autorów publikacji.
Na razie urządzenie nie jest jeszcze gotowe, aby zastosować je u ludzi, ale naukowcy planują prace nad mniej inwazyjnymi wszczepami, które będzie można bezpiecznie zastosować u człowieka.Pokazujemy, że interfejs mózg-maszyna (BMI) z zamkniętą pętlą może modulować doświadczenia czuciowo-afektywne w czasie rzeczywistym.
U szczurów BMI skutecznie hamował zachowania czuciowe i afektywne wywołane ostrym bólem mechanicznym lub termicznym oraz przewlekłym bólem zapalnym lub neuropatycznym.
– Nasze urządzenie może pomóc naukowcom w lepszym zrozumieniu działania bólu w mózgu – mówi kierujący badaniami dr Qiaosheng Zhang. – Co więcej, może pozwolić nam na znalezienie wolnych od leków terapii dla innych neuropsychiatrycznych zaburzeń, takich jak lęki, depresja, czy stres pourazowy.
Innowacja w leczeniu raka
Niedawno w InnPoland pisaliśmy o badaniach nad wykorzystaniem szczepionki mRNA w walce z nowotworami. Kamieniem milowym w poradzeniu sobie z głównym zabójcą XXI wieku może stać się jej pierwsza dawka, podana pacjentowi z zaawansowanym czerniakiem. Leczenie BNT111 ma być połączone z istniejącym lekiem immunoterapeutycznym. BNT 111 to eksperymentalna terapia przeciwnowotworowa mRNA w ramach projektu FixVac. W program leczenia wchodzą immunoterapie, oparte o immunogenny szkielet mRNA - zaprojektowany i zastrzeżony przez BioNTech.W terapii chodzi o dostarczenie komórkom instrukcji tworzenia antygenów wspólnych dla różnych typów raka - po to, by pobudzić układ odpornościowy pacjenta do wytwarzania przeciwko nim przeciwciał.