Zmiany w programie 300 plus. Co trzeba wiedzieć, by otrzymać wyprawkę szkolną dla dziecka?
Do roku szkolnego zostało jeszcze trochę czasu, ale rodzice powinni już teraz zainteresować się wyprawką 300 plus. Program "Dobry Start" gwarantuje wypłatę środków we wrześniu tylko wtedy, gdy wniosek prześlemy w wakacje. W tym roku w programie zaszły trzy istotne zmiany. Tłumaczymy zasady programu i jak dopełnić formalności.
300 plus w 2021 r. – zmiany w programie "Dobry Start"
Największą zmianą w programie 300 plus zmianą jest sam organ odpowiedzialny za zatwierdzanie wniosków i wypłatę pieniędzy."Począwszy od najbliższego roku szkolnego 2021/2022, świadczenie dobry start będzie przyznawał i wypłacał Zakład Ubezpieczeń Społecznych - w miejsce gminnych i powiatowych organów właściwych - zapewniając w pełni zautomatyzowany proces obsługi programu 'Dobry start' – pisze Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej na stronie gov.pl.
Nowością jest też całkowita cyfryzacja procesu – od teraz wnioski składać można tylko przez internet. Płatność też dostaniemy wyłącznie w formie bezgotówkowej – przelewem na wskazane konto bankowe.
Warunki 300 plus – rok szkolny 2021/2022
Jedną z największych zalet programu 300 plus jest fakt, że spełnienie warunków otrzymania dofinansowania jest – nomen omen – dziecinnie proste.Program "Dobry Start" nie ma kryterium dochodowego, co oznacza, że korzystać z niego mogą wszystkie rodziny, niezależnie od poziomu zamożności. 300 zł na wyprawkę szkolną otrzymać może każde uczące się dziecko, które we wrześniu rozpocznie rok szkolny 2021/2022. Jeśli rodzice wychowują więcej niż jedno dziecko – 300 zł przysługuje na każde z nich.
Istnieje jednak kryterium wieku dziecka. W przypadku uczęszczającego do szkoły dziecka niepełnosprawnego świadczenie przysługuje do ukończenia przez nie 24. roku życia. W pozostałych przypadkach górną granicą jest skończenie 20 lat.
Świadczenie nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole. Wyłączeni z programu są także studenci.
Podstawę prawną programu 300 plus – Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15 czerwca 2021 r. – przeczytać można w tym miejscu.
Wiosek o wyprawkę 300 plus
Nabór wniosków do programu "Dobry Start" jak zwykle ruszył 1 lipca. Ważną datą jest 30 listopada – ostatni dzień na złożenie dokumentów. Wniosek może złożyć matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka.Ministerstwo zapewnia nawet listę banków, w których można bezstresowo załatwić sprawę. Są to:
- PKO Bank Polski SA oraz Inteligo
- Bank Pekao SA
- mBank SA
- ING Bank Śląski SA
- Alior Bank SA
- Bank Pocztowy SA
- Credit Agricole Bank Polska SA
- Bank Millennium SA
- Getin Noble Bank SA
- Nest Bank SA
- SGB Bank SA oraz wybrane zrzeszone Banki Spółdzielcze
- Bank BPS SA oraz wybrane zrzeszone Banki Spółdzielcze
- BNP Paribas Bank Polska SA - z wyłączeniem systemu moj.bnpparibas.pl
Wyprawka szkolna przysługuje również na dzieci w pieczy zastępczej. Tu wniosek złożyć powinien rodzić zastępczy, prowadzący dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej. W tym przypadku wnioski przyjmują i rozpatrują powiatowe centra pomocy rodzinie (PCPR).
Terminy 300 plus – kiedy dostaniemy pieniądze na wyprawkę szkolną
Z oficjalnych informacji wynika, że złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje rodzicom wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września.Gdy wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach ( czyli we wrześniu, październiku lub listopadzie), to wsparcie trafi do rodziny w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku.
Co ważne, Świadczenie z programu „Dobry Start” jest zwolnione z podatku i nie podlega egzekucji przez komornika. Co więcej, 300 plus nie wlicza się do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z innych systemów wsparcia, m.in. zasiłku z pomocy społecznej.