Państwo przejęło Westerplatte. Teraz zbuduje tam... parking i apartamenty

Katarzyna Florencka
Parking na 180 samochodów oraz budynek z informacją turystyczną, sklepem z pamiątkami oraz... pięcioma apartamentami na wynajem – takie plany wobec terenu przy Westerplatte ma państwowe Muzeum II Wojny Światowej. W zeszłym roku rząd oficjalnie odebrał Gdańskowi ten teren.
Muzeum II Wojny Światowej chce zbudować przy Westerplatte nowy parking oraz budynek m.in. z apartamentami na wynajem. Fot. Jan Rusek / Agencja Gazeta

Nowy parking przy Westerplatte

Muzeum II Wojny Światowej zamierza zbudować przy plaży na Westerplatte nową placówkę muzealną. Jak podaje portal trojmiasto.pl, jednym z jego elementów ma być płatny parking na 180 miejsc postojowych dla samochodów osobowych oraz 20 autokarów.

Obok parkingu powstanie budynek o powierzchni użytkowej 1,6 tys. m kw. Znajdzie się w nim punkt obsługi ruchu turystycznego, sklep z pamiątkami oraz pięć apartamentów: cztery "niewielkie" o łącznej powierzchni 120 m kw. oraz jeden 65-metrowy "apartament oficerski" z wyjściem na taras.


Oferty w przetargu zostaną ogłoszone w tym tygodniu, wykonawca będzie miał 11 miesięcy na przygotowanie projektu parkingu wraz z budynkiem.

Przejęcie Westerplatte

Teren Westerplatte znajduje się aktualnie pod kontrolą Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, a co za tym idzie – Ministerstwa Kultury. W 2019 r. uchwalona została kontrowersyjna specustawa o budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

W sierpniu 2020 roku oficjalnie znacjonalizowano teren Westerplatte, który dotychczas należał do miasta Gdańsk. 1 września 2020 po raz pierwszy uroczystości upamiętniające rocznicę wybuchu II wojny światowej zorganizowane zostały nie przez samorząd Gdańska, a przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl