Papierosy ostro zdrożeją. Prace nad zmianami w akcyzie już trwają

Katarzyna Florencka
Ceny tanich papierosów będą rosnąć znacznie szybciej niż drogich – takie jest założenie zmian w podatku akcyzowym zaproponowanych na Forum Akcyzowym. Ostateczny kształt przepisów ustali Ministerstwo Finansów, a wejść w życie mogą już w przyszłym roku.
Zmiany w akcyzie mają sprawić, że ceny najtańszych papierosów będą rosnąć najszybciej. Fot. 123rf.com
W rozpoczętym w ubiegłym tygodniu Forum Akcyzowym biorą udział przedstawiciele resortu finansów, Krajowej Administracji Skarbowej, przedsiębiorstw oraz branży doradczej. Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", zaproponowano tam zmiany w podatku akcyzowym, wzorowane na przepisach wprowadzonych w Niemczech.

Zmiany w akcyzie na papierosy

Jeśli do propozycji przychyli się Ministerstwo Finansów, już od przyszłego roku akcyza na papierosy może zostać podwyższona, zaś sposób jej naliczania – zmieniony. W ten sposób ceny najtańszych papierosów będą rosnąć znacznie szybciej niż tych droższych.
Czytaj także: Chce zakazać palenia na balkonach. "Nawet latem musiałam zamykać okna"
– Dziś akcyza na papierosy to 228,10 zł za każde 1000 sztuk i 32,05 proc. maksymalnej ceny detalicznej, co oznacza, że Polska jest w pierwszej trójce krajów w Europie o najniższej stawce kwotowej i dziesiątce o najwyższej procentowej. Zmiana proporcji sprawi, że producentom nie będzie opłacało się brać udziału w wojnie cenowej – mówi przedstawiciel jednego z koncernów tytoniowych, cytowany przez "DGP".

Chalk of Shame

Czy podczas spacerów po mieście zauważyliście na ziemi niedopałki od papierosów otoczone kolorowym kółeczkiem z kredy? Najpierw w Poznaniu, a teraz w wielu innych miastach w Polsce i na świecie trwa akcja Kreda Wstydu. Chodzi o to, by dobitnie pokazać palaczom, jak bardzo śmiecą swoimi petami.


Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, Za rozkręceniem akcji stoi dr Patrick Perrigue, który pochodzi z Kalifornii, lecz mieszka w Poznaniu. Na co dzień zajmuje się biologią molekularną ze szczególnym uwzględnieniem badań nad rakiem.

Na czym polega inicjatywa? "Kreda wstydu" to wizualna forma edukacji, która ma pomóc w zwiększeniu świadomości w temacie zanieczyszczenia. Nie tylko wśród palaczy, ale również osób niepalących.

Instrukcja jest bardzo prosta. Wystarczy zaopatrzyć się w kredę i ruszyć w miasto. Gdy znajdzie się miejsce, gdzie na ziemi leżą niedopałki (a o to, niestety, nie będzie trudno) należy: napisać kredą "Pety Na Ziemi”, zakreślić w kółko każdy niedopałek papierosa, opublikować zdjęcia w mediach społecznościowych z tagiem #chalkofshame.