Złodzieje aut grasują. Te marki i modele najczęściej padają ofiarą kradzieży

Konrad Siwik
Nie każdy może pozwolić sobie na garaż, więc samochód parkuje na ulicy lub zewnętrznym parkingu. Złodzieje tylko czekają na okazję, aż wasze auto zostanie samo, by móc odpalić je z kabla i uciec.
W 2020 skradziono w Polsce 6910 samochodów osobowych. fot. 123rf

Najczęściej kradzione marki

W 2020 roku z powodu kradzieży wyrejestrowano 6910 samochodów osobowych w Polsce – tak wynika z danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPIK). Według analiz najczęściej wyrejestrowywane marki z powodu kradzieży wśród samochodów osobowych do 3,5 t, to:
Czytaj także: Odechce się rumakowania. Mandaty będą wyższe niż przeciętna miesięczna pensja

Najczęściej kradzione modele

Nieco inaczej przestawia się ranking, jeżeli weźmiemy pod uwagi konkretne modele samochodów. W 10 najczęściej kradzionych modeli znalazły się: Do kradzieży najczęściej dochodziło w województwie mazowieckim – 2699 samochodów. Do 1801 z nich doszło w Warszawie. Złodzieje polują na auta również w wielkopolskim i dolnośląskim, gdzie skradziono kolejno 756 i 689 samochodów.

Tak złodzieje oznaczają mieszkania do rabunku

Złodzieje interesują się nie tylko motoryzacją. W Polsce w ostatnich latach odnotowuje się stały wzrost liczby włamań do nieruchomości – w 2019 roku było ich aż 71 tys. Przestępcy mają na to swój sposób.


Najpierw zbierają informacje i dokonują obserwacji. Mogą np. udawać hydraulika, elektryka, policjanta lub listonosza, żeby zajrzeć do środka mieszkania. Mogą też zadzwonić i udawać budowniczego, dekarza lub stolarza.

Później dokonują obserwacji domu z zewnątrz, żeby sprawdzić, czy mieszkańcy są w domu. Zwracają uwagę np. na przepełnioną skrzynkę na listy lub okna zamknięte w środku dnia, co sugeruje brak obecności mieszkańców.

W końcu złodzieje zostawiają zaszyfrowane wiadomości przy nieruchomościach, które planują odwiedzić.