Cięcie kosztów podczas pandemii. Na tym najczęściej oszczędzają Polacy
Rosnące ceny nie są w stanie powstrzymać Polaków przed ograniczaniem wydatków. Pandemia znacząco wpłynęła na nasze preferencje zakupowe. Jednak nie na wszystkim oszczędzamy.
Mogłoby się wydawać, że drożyzna wybije Polakom z głowy oszczędzanie. W końcu trudno jest zachować gotówkę w portfelu, jeśli ceny podstawowych produktów lecą w górę. Nic bardziej mylnego. Równolegle do rosnących kosztów życia, ponad 40 proc. Polaków, pod wpływem pandemii, chce ograniczać wydatki.
– Polacy martwią się o przyszłość i obecnie aż 42 proc. badanych deklaruje, że stara się wydawać pieniądze w sposób bardziej przemyślany. Częściej taką postawę deklarują kobiety oraz osoby w wieku od 35. do 54. roku życia. Tylko 3 proc. osób chętniej sięga do portfela – mówi Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.
Polacy oszczędzają głównie na przyjemnościach
Oszczędzamy głównie na przyjemnościach: kinie – 33 proc., jedzeniu na mieście – 32 proc., koncertach – 27 proc., usługach fryzjerskich – 24 proc. a nawet książkach – 17 proc. Tylko 3 proc. osób uświadomiło sobie w czasie pandemii, że trzeba korzystać z życia i mniej przejmować się pieniędzmi – wynika z badania dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.
Można jednak zauważyć, że nie na wszystkim chcemy oszczędzać. Pandemia na pewno sprawiła, że zaczęliśmy bardziej dbać o nasze zdrowie. Respondenci deklarowali, że wydają więcej przede wszystkim na zdrowe odżywianie – 22 proc. i usługi medyczne – 19 proc.