Wysokie ceny mieszkań to przy tym pestka. Wiadomo, gdzie są najdroższe domy w Polsce

Aleksandra Jaworska
Pandemia pokazała, że kawałek działki przy własnym domu to luksus. Zwiększony wzrost zainteresowania domami zauważyli także deweloperzy.
Polacy kupują domy coraz chętniej, bo traktują je jako alternatywę dla życia w mieście. Fot. 123RF/bialasiewicz

Domy drożeją już od kilku lat

Prawdziwy rajd cenowy zaczął się od momentu rozpoczęcia pandemii. Z raportu Firmy Cenatorium przygotowanego dla Money.pl wynika, że w 2020 roku liczba wydanych pozwoleń na budowę domów wyniosła 105 566.
To rekordowy wynik, a w ponad 95 proc. złożyły się na niego pozwolenia na budowę domów jednorodzinnych. Zwiększony popyt na domy spowodował także gwałtowny wzrost cen. W efekcie dzisiaj domy drożeją dużo szybciej niż mieszkania.

W ciągu ostatniego roku najbardziej wzrosły ceny domów w Sopocie, gdzie za dom zapłacimy średnio o 43 proc. więcej. Na kolejnym miejscu jest Warszawa, gdzie trzeba wydać blisko 1,2 mln zł, aby stać się właścicielem własnego domu.

Wysokie ceny materiałów budowlanych

Budowlańcom robota pali się ostatnio w rękach, a ceny podstawowych materiałów rosną jak na drożdżach. Osoba budująca dom pokazała rachunki za jeden z kluczowych elementów – płytę OSB. Jak wspominaliśmy wcześniej w INNPoland, cena niepozornego kawałka drewna klejonego żywicą skoczyła w ostatnim czasie już o 1/3.
Jak wskazuje serwis za danymi Grupy PSB, płyty o wiórach orientowanych w pierwszym kwartale 2021 r. podrożały średnio o 20,7 proc. w porównaniu do zeszłego roku. Oznacza to, że kolejne podwyżki mogą w sumie wynosić już ponad 50 proc. zwykłej ceny.
Czytaj także: Domy ze słomy, pływające na wodzie, wtapiające się w las. Tak będziemy budować w przyszłości