Za złożenie wniosku trzeba będzie zapłacić. Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych powołany

Natalia Gorzelnik
Pacjenci, u których wystąpiły niepożądane działania po podaniu szczepionki, będą mogli uzyskać odszkodowanie. Zapewnia to utworzony przez rząd Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych. Maksymalnie będzie można otrzymać 100 tys. zł. Uwaga, za złożenie wniosku o świadczenie trzeba będzie zapłacić. I to niemałe pieniądze.
Maksymalna kwota odszkodowania to 100 tys. złotych. Fot. Adam Stepien / Agencja Gazeta

Odszkodowania za skutki uboczne

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy powołujący Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych. Projekt nowelizacji ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra zdrowia, przewiduje, że świadczenia kompensacyjne będą przyznawane na podstawie decyzji Rzecznika Praw Pacjenta. Świadczenie kompensacyjne będzie przysługiwało: O odszkodowanie będą mogły ubiegać się osoby, u których stwierdzono działania niepożądane, które wystąpiły w wyniku szczepień wykonanych przeciwko COVID-19 przeprowadzonych po 26 grudnia 2020 r. oraz pozostałych szczepień ochronnych przeprowadzonych po 31 grudnia 2021 r., wykonanych rutynowo w ramach obowiązkowych szczepień ochronnych, przede wszystkim dzieci i młodzieży do 19. roku życia.

Odszkodowanie za szczepienie - jak załatwić?

Aby otrzymać świadczenie, trzeba będzie złożyć wniosek do Rzecznika Praw Pacjenta. Termin na jego rozpatrzenie to maksymalnie 60 dni.
Co ważne, za złożenie wniosku trzeba będzie zapłacić. Kwota to 200 zł, które trzeba będzie przelać na rachunek bankowy Funduszu. Pieniądze te będą zwracane, jeżeli okaże się, że danej osobie odszkodowanie zostanie przyznane.


Głównym źródłem finansowania Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych będą wpłaty dokonywane przez firmy farmaceutyczne, które zawarły z państwem umowę na dostawę szczepionek do przeprowadzania obowiązkowych szczepień ochronnych realizowanych w ramach Programu Szczepień Ochronnych.

Wysokość wpłat będzie uzależniona od wysokości zawieranych kontraktów i będzie stanowić 1,5 proc. wartości umowy brutto. Wpłaty wnoszone będą po raz pierwszy w 2022 r.

Studenci mogą szczepić

Zgodnie z projektem szczepienia przeciw Covid-19 mogą wykonywać również studenci kształcący się na 5. albo na 6. roku studiów na kierunku lekarskim, 5. roku studiów na kierunku lekarsko-dentystycznym oraz studenci kształcący się na 3. roku studiów I stopnia na kierunku pielęgniarstwo w okresie odbywania tych studiów i przez okres 6 miesięcy po ich zakończeniu.

Projekt wprowadza dodatkowe świadczenia – bezpłatne zaopatrzenie w wyroby medyczne dla kobiet w ciąży oraz bezpłatne zaopatrzenie w leki i wyroby medyczne dla kobiet w okresie połogu. Rozwiązanie to będzie stosowane od 1 stycznia 2022 r.
Czytaj także: Odszkodowania za szczepionki. Rząd (w końcu!) bierze się za obiecywany fundusz kompensacyjny