Trzy miliardy nowych drzew w krajach UE. Zasady dotyczące ich sadzenia są bardzo restrykcyjne
Do 2035 r. Unia Europejska będzie starła się osiągnąć neutralność klimatyczną w użytkowaniu gruntów, leśnictwie i rolnictwie. To dotyczy również emisji rolniczych innych niż CO2, a więc pochodzących ze stosowania nawozów i od zwierząt gospodarskich.
Zasadzimy trzy miliardy nowych drzew
W naprawie klimatu mają pomóc naturalne pochłaniacze niebezpiecznych związków, takie jak drzewa. To będzie wymagało od państw członkowskich dbania o naturę, zwłaszcza o lasy i zwiększenia zalesiania. Zasady dotyczące sadzenie drzew będą dosyć restrykcyjne.Lasy mają w końcu zasadnicze znaczenie w walce ze zmianą klimatu i utratą bioróżnorodności. Cel zasadzenia trzech miliardów dodatkowych drzew pojawia się w strategii leśnej 2030, która opiera się właśnie na strategii bioróżnorodności.
Teraz rocznie w UE sadzi się około 300 mln drzew, czyli już przy obecnej polityce do 2030 roku posadzonych zostanie 3 mld drzew. Nowy cel oznacza podwojenie tej ilości. Komisja zapowiada restrykcyjną politykę dotyczącą sadzenia drzew, co oznacza zalesianie w miejscach do tego odpowiednich, np. wyłączone będą obszary cenne jak mokradła czy torfowiska.
Lasy do wycinki i zalania betonem
Sprawa lasów zawsze wzbudza kontrowersje. Szczególnie jeśli te lasy chce się wycinać. Wiosną 2021 roku w Sejmie pojawił się bowiem projekt, który ma umożliwić zamienianie gruntów leśnych pod inwestycje zgodne z “potrzebami i celami polityki państwa”.Przed nowym prawem, które mogłoby umożliwić wycinki lasu pod inwestycje, alarmuje Pracownia na rzecz Wszystkich Istot. Chodzi o nowelizację Ustawy o lasach. Efektem zmiany miałoby być to, że zamiast lasów, w Polsce będą rosły inwestycje.