To zupełnie nowa, mięsożerna roślina. Jest niepozorna i przypomina ozdobny kwiat

Aleksandra Jaworska
Mięsożerne rośliny trawią owady, a czasem nawet niewielkie kręgowce. Wszystko po to, by uzyskać niezbędne do przeżycia składniki odżywcze. Tych z kolei brakuje w miejscach, gdzie rośliny mięsożerne najczęściej występują, czyli w szczelinach skał, na terenach piaszczystych lub torfowiskach. Jedna z nich to odkryta niedawno Triantha occidentalis.
Odkryto całkiem nową, mięsożerną roślinę. Fot. 123RF/hdmphoto

Zupełnie nowa grupa mięsożernych roślin

Triantha occidentalis występuje na podmokłych terenach w Ameryce Północnej. Jest niepozorna - ma cienką łodygę i niewielki kwiatostan z delikatnymi, białymi płatkami. Qianshi Lin z kanadyjskiego Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej wraz z zespołem wykazała, że roślina ta jest mięsożerna. – To zupełnie nowa grupa mięsożernych roślin – komentuje Lin.
Niezależnych mechanizmów, które pozwalają roślinom chwytać i trawić owady, odkryto dopiero jedenaście. Teraz przybył dwunasty. Pierwszy raz po 20 latach!


Na trop badaczy naprowadziło to, że roślina często występuje w pobliżu innych mięsożernych gatunków.
Triantha occidentalis - nowa roślina mięsożerna.Fot. Science/Adam Schneider
W jej kwiatach znajdowano też owady. Odkrycie było dość nieoczekiwane, ponieważ znakomita większość drapieżnych roślin nie chwyta zdobyczy za pomocą kwiatów. Zwykle służą do tego liście lub specjalne narządy chwytne.

5 tys. roślin do adopcji

Niedawno odbyła się kolejna edycja akcji Zielony Weteran, wymyślonej przez pracownię Florabo. Tym razem na nowych opiekunów czekało aż 5 tys. roślin doniczkowych, które "przerosły" swoje dotychczasowe domy w warszawskich biurowcach: monstery, fikusy, sukulenty czy paprocie.

Oprócz roślin-weteranów kupić można było także nowe rośliny, osłonki, podłoża oraz naturalne kosmetyki do pielęgnacji roślin. Do tego, jak co roku, można było skorzystać z porad ekspertki w sprawie pielęgnacji roślin.
Czytaj także: Nie kawiarnie, a stacje benzynowe. Oto gdzie Polacy wolą raczyć się małą czarną