5 rad jak napisać CV, które pokocha sztuczna inteligencja. O zatrudnianiu decyduje dziś AI

Natalia Gorzelnik
Myślisz, że twoje CV jest oglądane przez miłą panią z działu HR? Nic bardziej mylnego! Aby usprawnić proces rekrutacji, firmy coraz częściej używają sztucznej inteligencji. Aplikacje - zanim trafią do rąk rekruterów - przechodzą przez sito AI. Zaawansowane algorytmy potrafią wykreować wzorzec idealnego kandydata a następnie, porównywać z nim przesyłane zgłoszenia. Jak przypaść do gustu sztucznemu selekcjonerowi?
Większość aplikacji jest wstępnie przesiewana przez automatyczny system śledzenia kandydatów (ATS). Fot. 123rf.com

Sztuczna inteligencja w rekrutacji

O tym jak odnieść sukces na rynku pracy coraz bardziej zdominowanym przez sztuczną inteligencję dyskutowali eksperci do spraw kariery w najnowszym odcinku podcastu MIT Technology Review “In Machines We Trust”. Zebraliśmy ich przemyślenia w kilka praktycznych porad jak oczarować rekrutacyjne algorytmy.

1. CV - tak proste, jak tylko się da


Bez żadnych kolorów, unikalnych schematów lub przydługich opisów stanowisk. Większość aplikacji jest wstępnie przesiewana przez automatyczny system śledzenia kandydatów (ATS). Aby zwiększyć swoje szanse na przejście do rozmowy kwalifikacyjnej, powinieneś przesłać CV, które sztuczna inteligencja będzie w stanie dokładnie zinterpretować.


Sztuczna inteligencja pokocha twoje CV jeżeli będzie złożone z krótkich, konkretnych zdań. Pomocny będzie również wyraźny, wypunktowany opis umiejętności. Najmilej widziane będą wszelkie numery licencji lub certyfikatów, które potwierdzają twoją wiedzę.

2. Miej w zapasie drugą wersję CV

Po uproszczeniu CV pod kątem sztucznej inteligencji, może stać się ono mniej czytelne, a już na pewno mniej atrakcyjne dla człowieka. Przygotuj więc kolejną wersję - dla rekrutera, do wysłania e-mailem lub wręczenia na rozmowie kwalifikacyjnej.

3. Nim wyślesz - przetestuj

Na rynku są dostępne platformy, które umożliwiają ocenę CV przez algorytmy. Wystarczy przesłać opis stanowiska i swój życiorys, by dowiedzieć się - jeszcze przed faktyczną rekrutacją - jak ich dopasowanie widzi sztuczna inteligencja. Jednym z takich portali jest np. Jobscam (program angielskojęzyczny)

4. Poćwicz

W sieci dostępne są również narzędzia oparte na AI (np. VMock), które pomogą ci przygotować się do wirtualnych rozmów kwalifikacyjnych. Interview Stream zada Ci pytania za pośrednictwem kamery internetowej i pozwoli Ci nagrać i przejrzeć Twoje odpowiedzi (oba programy działają w języku angielskim).

5. Nie zniechęcaj się

… do aplikowania na stanowiska wymagające większego doświadczenia niż posiadasz, o ile spełniasz niektóre z wymienionych w opisie stanowiska wymagań. Algorytmy zdecydują same, czy przetasować cię na górę, czy na dół listy.


Największe wpadki na rozmowach rekrutacyjnych

Jak pisaliśmy w InnPoland, obecnie większość rozmów z kandydatami prowadzonych jest online. Najnowsze technologie nie pozwalają jednak uniknąć nieprzewidzianych sytuacji.

Bo chociaż nie trzeba już wychodzić wcześniej z pracy, aby zdążyć na rozmowę na drugim końcu miasta, to prowadzenie rozmów z domu sprawia, że czasem rekruterzy mają okazję poznać nie tylko kandydata, ale też innych członków jego rodziny, a nawet zwierzaki.
Czytaj także: O to zapyta cię na rekrutacji Elon Musk. Ale nie wpisuj tego do tradycyjnego CV
– W okienku na monitorze pojawiła się mama kandydata i cichym głosem, żeby nie przeszkadzać, zapytała syna, jakie mięso chce na obiad. Kandydat zgrabnie mamę wyprosił, mówiąc że przeszkadza. Jednak ja rozbrojona tą sytuacją żartowałam, że powinien iść w schabowego – uśmiecha się Magdalena Czyczyło z intive.

Zdarza się też, że swoje pięć minut chce mieć to najmłodsze pokolenie, które trzyma kciuki za zawodowe sukcesy dorosłych. – Podczas jednego ze spotkań z kandydatką, słyszałam, jak zamknięte drzwi próbuje sforsować jej córka. Nie mogła sobie poradzić z barierą, więc postanowiła wspierać mamę krzycząc, że ją kocha, że jest najlepsza na świecie i robi pyszne naleśniki.