Jak rozmawiać z myślącymi inaczej? 4 złote zasady człowieka inteligentnego emocjonalnie

Natalia Gorzelnik
Wartości to podstawowe przekonania, które kierują ludzkimi zachowaniami i interpretacjami świata. Działają jak wewnętrzny kompas i pomagają nam określić, co jest dobre, a co złe. Bez nich nie byłoby różnic kulturowych, pokoleniowych oraz osobistych - między ludźmi. Życie byłoby o wiele bardziej przewidywalne, prostsze i … nudne.
Rozmowa z osobą, która ma inne wartości może być trudna. Ale warto ją odbyć. Fot. 123rf

Jak rozmawiać z ludźmi o wartościach?

Ludzi, którzy podzielają nasze wartości - po prostu lubimy. Myślą i zachowują się jak my, więc pozwalają nam na zewnętrzną walidację tego, jak oceniamy samych siebie. Z takimi ludźmi łatwo jest spędzać życie.

Spotykanie się wyłącznie z ludźmi o podobnych poglądach jest jednak przeciwieństwem otwartości. Sygnalizuje niechęć do uczenia się i rozwoju oraz daje fałszywe poczucie bezpieczeństwa.

– Nie lubimy konfrontować naszych wartości z ludźmi myślącymi inaczej, bo wartości to podstawowy składnik nas samych i boimy się ich zakwestionowania – mówi w "Fast Company" Tomas Chamorro-Premuzik, doktor psychologii biznesu.


Naukowiec zebrał cztery proste wskazówki, które pomogą zaakceptować ludzi, którzy nie myślą tak jak my. Jak zapewnia, stosowanie się do nich pozwala wzbogacić poznawczą różnorodność we własnym życiu … i zdecydowanie ułatwia codzienne funkcjonowanie - na przykład w miejscu pracy.

1. Potraktuj to jak naukę

O rozmowie z osobą o innych wartościach myśl nie jak o walce, lecz jako o okazji do nauki. Otwartość na doświadczenia — stopień, w jakim jesteśmy zainteresowani odkrywaniem nowych rozwiązań i zastępowaniem rutyny niekonwencjonalnymi i nieznanymi pomysłami — zmniejsza się wraz z wiekiem. Nie pozwól twojemu mózgowi zgnuśnieć i serwuj mu jak najczęściej nowe stymulacje.

2. Pamiętaj, że zrozumienie to nie to samo co zgoda

Chęć słuchania i uczenia nie wyklucza trzymania się własnych przekonań i wartości. Akt słuchania nie oznacza zgody. Dodatkowo, gdy kogoś prawdziwie wysłuchamy, będzie nam łatwiej zrozumieć, co tak naprawdę wzbudza nasz sprzeciw/na co się nie zgadzamy.

3. Zaakceptuj własne emocje

Wartości są silnie powiązane z naszą samooceną. Dlatego rozmowy o nich trudno zupełnie odrzeć z emocji. Zaakceptuj to, co czujesz i cierpliwie wysłuchaj drugiej strony. Gdy skończy, będziesz miał swoją przestrzeń do przedstawienia własnego punktu widzenia.

4. Zostań w rozmowie

… nawet jeśli poziom emocji będzie bardzo duży. Umiejętność pozostania w dialogu, nawet jeśli to, co zostało w jego trakcie powiedziane, nie odzwierciedla naszych osobistych wartości, wymaga ogromnej dyscypliny. Łatwiej jest odwrócić się na pięcie i odejść. Jednak nieprzerywanie takiej niekomfortowej rozmowy pozwoli na odkrycie wielu prawd o nas samych. Da również szansę na przekonanie się, że z rozmówcą łączy nas prawdopodobnie więcej podobieństw, niż początkowo sądziliśmy.

Jak rozmawiać z "foliarzami"?

W InnPoland pisaliśmy również o tym jak rozmawiać z ludźmi wierzącymi w teorie spiskowe.
Czytaj także: Jak rozmawiać z foliarzami? Eksperci radzą, jak (grzecznie!) obalać teorie spiskowe
Obalanie teorii spiskowych niejednokrotnie może zakończyć się karczemną awanturą. W przypadku szkodliwych przekonań (na przykład fake newsów związanych z koronawirusem) warto działać metodą małych kroków.

Jedną rozmową prawdopodobnie nie uda ci się zmienić czyjegoś światopoglądu. Ale możesz pokazać mu inną perspektywę. Tak jak kropla drążąca skałę. Może i sam nie podważysz teorii spiskowej, ale wytyczysz komuś w przyszłości ścieżkę, by mógł to uczynić.