Ranking najlepszych uczelni na świecie. Polskie szkoły daleko za podium

Aleksandra Jaworska
Wśród tysiąca najlepszych uczelni na świecie znalazło się dziesięć polskich. Najwyżej w rankingu są Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński. Znaleźć je można jednak dopiero w połowie zestawienia, czyli w piątej setce. Tradycyjnie na podium nic się nie zmieniło.
Najwyżej w rankingu są Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński, które znalazły się w piątej setce. Fot. Pixabay.com/Kmyq

Ranking najlepszych szkół wyższych na świecie

Najlepszą uczelnią świata został ogłoszony, jak prawie co roku, amerykański Harvard. Na drugim miejscu w zestawieniu znalazł się Stanford. Na trzecim miejscu jest brytyjski University of Cambridge. W pierwszej dziesiątce jest 8 uczelni amerykańskich i dwie brytyjskie.
Najlepszymi uczelniami w Polsce według Listy Szanghajskiej są Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński (które są w piątej setce - zajęły miejsce między 401-500). W ubiegłym roku na liście było 8 polskich uczelni, w tym - o dwie więcej.


Z rankingu wypadł Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach. Natomiast pojawiły się Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, Politechnika Wrocławska i Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

W zestawieniu znajdziemy też Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Politechnikę Gdańską, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Politechnikę Warszawską.
Ranking najlepszych szkół wyższych na świecie, znany również jako Lista Szanghajska, publikowany jest od 2003 r. Przygotowuje go Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju.

Na SGH będzie można zdobyć dyplom ze startupowania

Niektóre polskie uczelnie idą z duchem czasu. Przykład to chociażby online MBA for Startups to 2-letnie studia, w ramach których uczestnicy wezmą udział w ponad 600 godz. zajęć prowadzonych przez najlepszych pracowników naukowych SGH i uczelni partnerskich programu, a także przedsiębiorców, menedżerów i uznanych praktyków.
W planie znajdą się na przykład zajęcia z zarządzania ludźmi w małych i młodych firmach z dopiero kształtującą się kulturą organizacyjną. Studenci zdobędą też wiedzę na temat budowania modeli biznesowych.

– Po zakończeniu kursu, student otrzyma dyplom ukończenia studiów MBA w Szkole Głównej Handlowej, który sam w sobie jest satysfakcjonującym osiągnięciem – mówi profesor Rafał Mrówka.
Czytaj także: Bogaty jak wojskowy. Oto jakimi zarobkami zamierzają kusić kandydatów do służby