Boisz się, że Polski Ład cię wykończy? Eksperci znaleźli sposób na zmniejszenie strat

Natalia Gorzelnik
Od ogłoszenia przez PiS Polskiego Ładu nie cichną głosy przedsiębiorców, przerażonych tym jak wiele mogą stracić na zapowiadanych zmianach. Eksperci znaleźli jednak sposób na zminimalizowanie obciążeń. I radzą, by rozważyć zmianę formy biznesu.
Polski Ład przybrał formę projektu zmian licznych ustaw podatkowych fot. Patryk Ogorzalek / Agencja Gazeta

Stratni na Polskim Ładzie

Tak zwany Polski Ład przybrał formę projektu zmian licznych ustaw podatkowych. Z dokumentu opublikowanego przez Ministerstwo Finansów wynika prosta prawidłowość: za pomocą wielu pozornie drobnych ograniczeń przedsiębiorcy będą musieli zapłacić realnie większe podatki, mimo że ich stawki nie wzrosną.
Jednym z zabiegów stanie się likwidacja możliwości odliczania od PIT składki zdrowotnej. Sama składka ma wynosić 9 proc. dochodów z biznesu. Stracą na tym lepiej zarabiający przedsiębiorcy będący na skali, a także wszyscy, którzy mają 19-proc. podatek liniowy.


Dotknie to przedsiębiorców, którzy rozliczający się liniowym PIT. Jest ich około 700 tys - donosi "Rzeczpospolita".

Zmiana formy biznesu

Wiele osób już teraz głowi się nad tym, jak uniknąć wysokich obciążeń. I decyduje się na zmianę formy biznesu. Na topie jest spółka z o.o. Jak podaje dziennik, można w niej uniknąć składki zdrowotnej i płacić tylko 9-proc. podatek.

– W ostatnich tygodniach jest bardzo duże zainteresowanie spółkami z o.o. Założyć ją nietrudno, da się to zrobić nawet w kilka dni – mówi Andrzej Jagiełło, doradca podatkowy w kancelarii Sendero.

Niektórzy przedsiębiorcy zastanawiają się też nad ryczałtem. Zgodnie z Polskim Ładem u ryczałtowców podstawą wymiaru składki zdrowotnej będzie przychód. Składka ma wynieść 1/3 stawki ryczałtu.

Eksperci radzą, by przedsiębiorcy - przed podjęciem decyzji o zmianie formy rozliczenia - bardzo dokładnie wszystko skalkulowali.


Groźba utraty składki

Jak pisaliśmy w InnPoland, eksperci ostrzegają również, że jeżeli zapisy Polskiego Ładu się nie zmienią, część samozatrudnionych przedsiębiorców może utracić ubezpieczenie zdrowotne. Wszystkiemu winne są nierealne terminy wyliczania i zapłaty składek zdrowotnych.
Czytaj także: Samozatrudnieni stracą ubezpieczenie zdrowotne? Rząd namieszał w Polskim Ładzie
Polski Ład zobowiązuje przedsiębiorców, którzy nie zatrudniają pracowników, do opłacania składki zdrowotnej do 10. dnia każdego miesiąca – jednak eksperci twierdzą, że termin ten jest kompletnie nierealny. Nowy sposób wyliczania składek zakłada bowiem, że ustalane będą w oparciu o dochód z poprzedniego miesiąca. Tymczasem faktury za ten okres można wystawiać jeszcze do... 15. dnia następnego miesiąca.

W rezultacie osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą mogą stracić ubezpieczenie chorobowe: termin zapłaty składki będzie po prostu za krótki na to, aby prawidłowo wyliczyć jej wysokość.