Rusza program "reSTART". Pomoże przedsiębiorcom planującym wznowić działalność

Aleksandra Jaworska
Sieć Przedsiębiorczych Kobiet uruchomiła program pod nazwą "reSTART", w ramach którego przedsiębiorcy otrzymają kompendium wiedzy niezbędnej do rozwoju przedsiębiorstwa.
Sieć Przedsiębiorczych Kobiet chce wspomóc przedsiębiorców, którzy planują wznowić działalność Fot. 123RF/Wiesław Janasiński

Projekt “reSTART zmiany, które budują”

Likwidacja firmy nie musi oznaczać porażki, lecz można to potraktować jako znaczący krok w rozwoju. W ramach programu "reSTART" przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z profesjonalnego wsparcia i doradztwa w zakresie wznowienia działalności.

Do projektu zaproszeni są kobiety i mężczyźni mający własną firmę lub ich pracownicy, którzy: mają siedzibę firmy na terenie Polski, działają na rynku nie dłużej niż pół roku i jednocześnie do dwóch lat przed przystąpieniem do projektu zamknęły działalność gospodarczą lub zlikwidowały spółkę prawa handlowego.
Aby wziąć udział w projekcie należy zapoznać się z regulaminem i przesłać zgłoszenie za pośrednictwem strony Sieci Przedsiębiorczych Kobiet. Udział w projekcie trwa osiem miesięcy. Weźmie w nim udział łącznie 108 kobiet i 72 mężczyzn. Projekt odbędzie się w czterech edycjach, realizowanych w latach 2021 do 2023 roku.

Wsparcie w pandemii

Fundacja Przedsiębiorczości Kobiet tworzy programy edukacyjne dla kobiecych biznesów (są to inicjatywy czy wydarzenia oferujące wsparcie w rozwoju przedsiębiorczości). Najnowszy z nich - "reSTART" obejmie kobiety i mężczyzn, na których biznesach odbiła się pandemia koronawirusa.


Głównym celem nowego programu jest wzrost dobrze zarządzanych i adaptujących się do rzeczywistości firm. Pomoc dla przedsiębiorców w ponownym starcie może oznaczać nowy, lepszy początek w biznesie.

Uczestnicy bezpłatnie dostaną:

Raport z badania przedsiębiorczości

Zasadność programów tego typu odzwierciedla chociażby dziewiąta edycji raportu GEM Polska, opracowanego przez pracowników Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

W dokumencie pojawiają się dane o biznesach, które wycofały się z działalności gospodarczej. Wśród nich głównymi powodami rezygnacji były nierentowność prowadzonego biznesu, zdarzenie losowe, sprawy rodzinne lub osobiste oraz polityka rządu, podatki, biurokracja. Dodatkowo według tych samych danych tylko 6 proc. Polaków planuje założyć własną działalność w ciągu najbliższych 3 lat – czyli mniej niż przeciętnie w Europie (12 proc.).
Czytaj także: "Ludzie odchodzą od szefów, a nie z firmy". Piekło rotacji w polskich firmach trwa