Jak zjednać sobie ludzi? 5 prostych sposobów, które cię nie zawiodą

Aleksandra Jaworska
Przekonywanie do siebie ludzi nie musi być trudne. Czasami wystarczą dobre chęci i odrobina inicjatywy. Na naszą korzyść działa również popandemiczny głód na kontakty towarzyskie.
Sposobów na uzyskanie społecznej sympatii jest co najmniej kilka Fot. Pixabay.com/melancholiaphotography

Jak być lubianym?

Przebywając w towarzystwie zależy nam na, aby ludzie nas zwyczajnie lubili. I nie ma co ukrywać - przydaje się to zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Warto jednak zachować zdrowy rozsądek i nie utożsamiać bycia sympatycznym z brakiem asertywności.
Bycie lubianym nie wymaga ponadprzeciętnego wysiłku, lecz szczerych chęci i kilku prostych umiejętności. Poznaj 5 naszych sposób, a być może znajdziesz idealny dla siebie.

1. Odłóż telefon

Kiedy z kimś rozmawiasz, odłóż telefon. To już nawet nie powtarzanie sloganów #odłóżtelefoniżyj, ale kultura osobista. Rozmawiając z ludźmi, szczególnie nowo poznanymi, warto łapać kontakt wzrokowy.


Warto widzieć co dzieje się na twarzach naszych rozmówców, zamiast biernie przesuwać palcem po ekranie smartfona. Istnieją nawet knajpy, które pomogą ci zdecydować co jest ważniejsze, ludzie z którymi jesz obiad czy zerkanie na telefon.

2. Pomóż, jeżeli możesz

Jeżeli wiesz, że ktoś ma bardzo sporo pracy, a ty możesz mu pomóc – zaproponuj to wprost. Atmosfera na pewno stanie się lepsza, a osoba, której pomożesz, mniej zestresowana i zmęczona.

Być może ty również będziesz potrzebować wsparcia i choć nie powinieneś być w tej kwestii interesownym, miło jest mieć poczucie, że może znaleźć się ktoś, kto i tobie zechce pomóc.

3. Zapamiętuj imiona

Postaraj się zapamiętać imiona osób, z którymi pracujesz. Jeżeli 10 raz zapytasz kogoś, jak się nazywa, rozmówca może poczuć się lekceważony.


W dużych firmach
trudno poznać wszystkich, jednak staraj się zapamiętać jak najwięcej osób. Jeśli nie masz do tego głowy, pomóż sobie i zapisz w notesie, kto jest kim. Karteczki samoprzylepne? Śmiało!

4. Pytaj ludzi o ich zdanie i opinie

Nie opowiadaj wyłącznie o tym, co myślisz. Zadawaj pytania: „Co ty o tym sądzisz?”, „Co zrobiłbyś na moim miejscu?”. Jeśli zadajesz pytanie, zastanów się, czemu ma ono służyć. Jeśli rzeczywiście zadajesz pytanie, powinieneś być zainteresowany odpowiedzią, a to oznacza, że powinieneś dać drugiej stronie wolność odpowiedzi.

5. Bądź punktualny

Lubimy ludzi, którzy są zawsze na czas, bo jest to oznaką szacunku. Z badań przeprowadzonych przez ARC Rynek i Opinia wynika, że ponad połowa Polaków deklaruje brak tendencji do spóźniania się. Z kolei jako naród uznajemy brak punktualności za zjawisko niedopuszczalne i dyskwalifikujące.
Czytaj także: Lubiana piekarnia zamyka się na amen. "Płaszczenie się i robienie z siebie idiotki męczy"