Przedsiębiorcy walczą z Polskim Ładem. "Według polityków wydajemy te pieniądze na domy w Alpach"

Katarzyna Florencka
Już ponad 42 tys. osób podpisało się pod petycją Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców sprzeciwiającą się zmianom w podatku liniowym, które ma wprowadzić Polski Ład. "Podwyższenie podatku liniowego oznacza, że będzie mniej pieniędzy na rozwój" – ostrzega rzecznik MŚP Adam Abramowicz.
Ponad 42 tys. osób podpisało się pod petycją przeciwko niekorzystnym zmianom podatkowym w Polskim Ładzie Fot. Wojciech Strozyk/REPORTER

Petycja przeciw zmianom podatkowym w Polskim Ładzie

Podatkiem liniowym rozlicza się w Polsce ok. 700 tys. firm – to właśnie one będą stratne jeśli w życie wejdą proponowane przez rząd zmiany. Polski Ład zakłada bowiem zwiększenie obciążenia przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym z 19 proc. do 28 proc., bez możliwości odliczenia kwoty wolnej od podatku.

– Podwyższenie podatku liniowego o 9 proc. oznacza, że o 9 proc. będzie mniej pieniędzy na rozwój – mówił Adam Abramowicz podczas spotkania z przedsiębiorcami w Szczecinie. – Niektórzy politycy mówią, że przedsiębiorcy wydadzą to na konsumpcję, bo domy w Alpach budują. Ja nikogo takiego nie znam. Pewnie są tacy, co mają domy w Alpach, ale to jakiś promil przedsiębiorców. Przedsiębiorcy te pieniądze wykorzystują na rozwój firm – podkreślił.


Jak dodał na spotkaniu w Bydgoszczy, wielu przedsiębiorców jeszcze liczy straty po lockdownie, a tymczasem od nowego roku ma ponieść znacznie większe koszty na rzecz państwa. Przekonywał przy tym, że znajdująca się w Polskim Ładzie propozycja dotycząca podwyższenia podatku liniowego "jest niekorzystna nie tylko dla przedsiębiorców, ale też dla budżetu państwa, bo po zmianach wpływy z tego tytułu nie wzrosną, a spadną".

Na początku sierpnia Rzecznik MŚP zainicjował petycję "Uchrońmy podatek liniowy! – stop niekorzystnym zmianom w Polskim Ładzie”, pod którą podpisało się do tej pory 42 tys. osób. Można ją znaleźć pod adresem https://rzecznikmsp.gov.pl/petycja/. Konsultacje społeczne na temat ustawy reformującej system podatkowy w ramach Polskiego Ładu trwają do poniedziałku 30 sierpnia 2021 roku.

Sposób na zmniejszenie strat w Polskim Ładzie

Od ogłoszenia przez PiS Polskiego Ładu nie cichną głosy przedsiębiorców, przerażonych tym jak wiele mogą stracić na zapowiadanych zmianach. Eksperci znaleźli jednak sposób na zminimalizowanie obciążeń. I radzą, by rozważyć zmianę formy biznesu.

Jak informowała "Rzeczpospolita", na topie jest spółka z o.o., w ramach której można uniknąć składki zdrowotnej i płacić tylko 9-proc. podatek.

– W ostatnich tygodniach jest bardzo duże zainteresowanie spółkami z o.o. Założyć ją nietrudno, da się to zrobić nawet w kilka dni – mówi cytowany przez "Rz: Andrzej Jagiełło, doradca podatkowy w kancelarii Sendero.

Niektórzy przedsiębiorcy zastanawiają się też nad ryczałtem. Zgodnie z Polskim Ładem u ryczałtowców podstawą wymiaru składki zdrowotnej będzie przychód. Składka ma wynieść 1/3 stawki ryczałtu.

Eksperci radzą, by przedsiębiorcy – przed podjęciem decyzji o zmianie formy rozliczenia – bardzo dokładnie wszystko skalkulowali.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl