Koniec z najtańszymi kredytami hipotecznymi w historii. Niskie stopy procentowe nie pomogą

Aleksandra Jaworska
Chociaż Rada Polityki Pieniężnej nie podjęła decyzji o podwyżce stóp procentowych, wzrost rat kredytów hipotecznych właśnie się zaczyna. Wszystko przez wskaźnik WIBOR 3M, który wykorzystuje się do wyliczania kosztów w hipotekach o oprocentowaniu zmiennym.
Oprocentowanie kredytów hipotecznych rośnie, mimo że Rada Polityki Pieniężnej nie podwyższyła stóp procentowych (fot. ceglik/123RF)

Rosną raty kredytów hipotecznych

Jak się okazuje, nie potrzeba decyzji RPP o podwyżce stóp procentowych, by raty kredytów hipotecznych poszły w górę. W przypadku oprocentowania zmiennego bazującego na wskaźniku WIBOR 3M, wystarczy zmiana jego wysokości. A ta właśnie nastąpiła.

Od wysokości stawki WIBOR 3M zależy bowiem oprocentowanie zdecydowanej większości kredytów hipotecznych. Podniosła się ona z 0,21 proc. do 0,24 proc., co przełoży się na wzrost wysokości raty kredytu z oprocentowaniem zmiennym.
Większość banków oferuje także kredyty hipoteczne z oprocentowaniem stałym - na okres średnio pięciu lat. Oznacza to jednak, że od początku jest ono wyższe niż obecna wartość oprocentowania w kredycie z oprocentowaniem zmiennym.


"Banki zdają sobie sprawę z tego, że zbliża się czas podwyżek stóp procentowych, więc podwyższają stawki oprocentowania stałego dla nowych klientów, którzy dopiero chcą skorzystać z takiej oferty" – zapowiada Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors.

Jak sprawdzić zdolność kredytową?

Przed wzięciem kredytu warto na sam początek sprawdzić zdolność kredytową. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz po prostu szybkiego zastrzyku gotówki, czy też zamierzasz zapożyczyć się na 30 lat na zakup mieszkania – będziesz musiał udowodnić bankowi, że może ci zaufać.

Zdolność kredytowa jest ważną informacją dla banku, w którym ubiegamy się o pożyczkę: instytucja sprawdza w ten sposób, czy posiadamy zdolność do spłacenia w określonym czasie całej kwoty wraz z odsetkami. Ocena decyduje więc o tym, czy dostaniemy kredyt od banku.

Choć każdy bank stosuje do oceny zdolności kredytowej potencjalnego klienta swój własny algorytm, na rynku dostępnych jest wiele narzędzi, które pomogą nam ocenić swoją zdolność kredytową i oszacować kwotę, o jaką możemy ubiegać się w bankach.
Czytaj także: Jak sprawdzić BIK? Wszystko o darmowych raportach BIK, ocenach i alertach

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl