L4 na stres. Od 1 stycznia wypalenie zawodowe będzie traktowane jak choroba
Wypalenie zawodowe jest uznawane za jedną z chorób cywilizacyjnych związanych ze stresem. Właśnie dlatego Światowa Organizacja Zdrowia postanowiła pójść krok dalej. Uznała wypalenie za oficjalną diagnozę medyczną i postanowiła wpisać je do klasyfikacji ICD-11 (International Classification of Diseas). Od 1 stycznia 2022 roku lekarz wypisze ci na nie zwolnienie.
Wypalenie zawodowe jako choroba
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Gumtree.pl (2020 rok), 31 proc. ankietowanych wśród pracowników umysłowych wskazało, że czuje się wypalona zawodowo. Niektóre aktywności mogą to poczucie jedynie zwiększać.W serwisie Bankier możemy przeczytać, że jako powody tego samopoczucia co druga osoba wskazuje dużą odpowiedzialność przy niskim wynagrodzeniu (54 proc.), potrzebę rozwoju przy niskich szansach na awans (43 proc.) oraz dużą ilość pracy przy małej ilości czasu (41 proc.).
Jeszcze w 2019 roku co trzeci pracownik umysłowy w Polsce twierdził, że odczuwa skutki tej choroby, ale już od 1 stycznia 2022 r. lekarz będzie mógł wypisać zwolnienie lekarskie osobie cierpiącej na wypalenie zawodowe. Wystawiony druk L4, podobnie jak w przypadku depresji, umożliwiać będzie osobie swobodne poruszanie się, np. pójście na zakupy.Może cię zainteresować: Firma oferuje ci kurs panowania nad stresem? Uważaj, może ci wręcz... zaszkodzić
Objawy wypalenia zawodowego
Według psycholożki Urliki Leons nasze codzienne zachowania mogą mieć wpływ na to, czy dopadnie nas wypalenie zawodowe. Wielu pracowników w ramach codziennych obowiązków przez cały dzień pracuje "głową". Przez większość dnia muszą koncentrować się na zadaniach.Business Insider zaznacza, że skupienie się może być trudne do osiągnięcia w biurze, w którym np. jesteśmy otoczeni współpracownikami od czasu do czasu zadającymi pytania w stylu: "możesz zerknąć na maila?". Do tego dochodzi przebodźcowanie, stres i do wypalenia zawodowego droga niedaleka.
W pracy zauważalnymi objawami wypalenia zawodowego mogą być zobojętnienie na kontakt ze współpracownikami czy klientami. Zdystansowanie do obowiązków zawodowych czy wyczerpanie emocjonalne i brak energii.