Niewyspani piszą złośliwe maile. Pokazują to badania o naszej "cyberuprzejmości"

Aleksandra Jaworska
Niedobór snu potrafi wpędzić nas w tarapaty. Jak pokazują badania – również w pracy. Niedospane noce odbijają się bowiem negatywnie na naszej pracy i relacjach ze współpracownikami. Zmęczeni częściej wysyłamy nieuprzejme i obraźliwe maile.
Zmęczeni częściej wysyłamy nieuprzejme i obraźliwe maile (fot. Pexels)

Badanie nad niedoborem snu

Naukowcy z West Texas A&M University postanowili sprawdzić, jak zbyt krótki lub słabej jakości sen wpływa na nasze zachowanie w sieci. Zresztą niedoborom snu przyglądamy się ostatnio coraz bardziej uważnie. Tym razem, o czym pisze Focus, zespół psychologów zebrał grupę 131 dorosłych ochotników, którzy byli pełnoetatowymi pracownikami biurowymi.

Przez dwa tygodnie, dwa razy dziennie – o godz. 7 i 16 każdego dnia roboczego – uczestnicy musieli wypełniać ankiety dotyczące ich czasu snu, poziomu odczuwanego zmęczenia i zachowania w cyberprzestrzeni.


Ostatnim punktem były głównie maile służbowe i wiadomości na komunikatorach. Badani musieli odpowiedzieć na pytanie, czy w mailach zdarzyło im się odnieść nieuprzejmie lub złośliwie wobec współpracowników.

Analiza badaczy wskazała ujawniła, że po nieprzespanej nocy u badanych wzrastało ryzyko wysyłania złośliwych służbowych wiadomości. Najczęstszymi przykładami cybernieuprzejmości były: "ignorowanie próśb o zaplanowanie spotkania służbowego" oraz "wyrażanie poniżających lub uwłaczających uwag za pośrednictwem poczty elektronicznej".

Cybernieuprzejmość to nowy termin, opisujący negatywne zachowania komunikacyjne, które przejawiają się w interakcjach za urządzeń cyfrowych. Zalicza się do nich wspomniane złośliwe e-maile, celowe ignorowanie wiadomości od innych współpracowników oraz wszystkie zachowania, które naruszają normy wzajemnego szacunku w miejscu pracy.

Złe wieści dla zarywających nocki

Do niepokojących dla "nocnych marków" wniosków doszli też naukowcy ze School of Aging Studies Uniwersytetu Południowej Florydy. W swoim najnowszym badaniu przyjrzeli się konsekwencjom spania przez osiem nocy z rzędu krócej niż sześć godzin.

Przyjęty w badaniu czas to minimalna ilość snu, która zdaniem ekspertów jest niezbędna do utrzymania optymalnego zdrowia u przeciętnego dorosłego.

Negatywne objawy niedoboru snu można było zaobserwować już po jednej niedospanej nocy. Spanie krócej niż 6 godzin powodowało u badanych rozdrażnienie i bóle głowy. Po trzech niedospanych nocach z rzędu dochodziło do "znaczącego pogorszenia zdrowia psychicznego i fizycznego".
Czytaj także: Tak sprawdzisz, czy jesteś pracoholikiem. Już 3 razy "tak" powinno cię zaniepokoić

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl