Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej. Stopy procentowe wreszcie w górę

Aleksandra Jaworska
Dzisiejsze posiedzenie można uznać za najważniejsze w dotychczasowej, dobiegającej już końca, kadencji obecnego składu Rady Polityki Pieniężnej. Przez ostatnie długich 5 lat stopy procentowe zostawały bowiem na niezmienionym poziomie. Po dzisiejszej decyzji RPP nie ma już wątpliwości. Stopy procentowe idą w górę, a wraz z nimi raty kredytów.
Adam Glapiński dotrzymał słowa, stopy procentowe zostały podnieisone (fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

Rada ustaliła stopy procentowe

W dniu 6 października 2021 roku odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Uchwała RPP wchodzi w życie 7 października 2021 roku. Adam Glapiński już wczoraj zapowiadał, czego możemy się spodziewać. Rada ustaliła stopy procentowe NBP na następującym poziomie:


Do podniesionych stóp procentowych odnieśli się również ING Economics Poland na Twitterze. Niestety, wraz z wysokimi stopami, prognozują wysoką inflację i dużą ekspansję fiskalną.

Wyższe stopy procentowe zwiększą raty kredytów

Organ NBP od maja 2020 roku utrzymywał stawki na niespotykanie niskim poziomie. Stopa lombardowa (kredytowa) wynosiła do tej pory 0,5 proc. Niskie stopy procentowe oznaczały niewielkie zyski na depozytach i lokatach. Z drugiej strony wiązało się to z podobnie niskim oprocentowaniem pożyczek i kredytów, co było niewątpliwie pozytywną wiadomością.


Zmiana w tym zakresie była jednak coraz bardziej wyczekiwana - o czym mówiło zresztą duże grono ekspertów i przedstawicieli biznesu. Wreszcie doczekali oni momentu, kiedy członkowie rady zdecydowali się podwyższyć stopy procentowe.

Przez podwyższone stopy procentowe NBP wzrośnie także WIBOR, a to razem z rosnącymi marżami, może to wywindować raty kredytów hipotecznych oraz sumy do spłacenia, do bardzo wysokiego poziomu.

Z symulacji kosztu kredytu mieszkaniowego na 300 tys. złotych z okresem spłaty 25 lat wynika bowiem, że wzrost stawki WIBOR 3M o każdy 1 pp. skutkuje wzrostem miesięcznej raty o około 170 złotych, a całkowitego kosztu kredytu o mniej więcej 50 tys. złotych. Wszystkie oczy na NBP. Morawiecki: Mam nadzieję, że reakcja ws. inflacji będzie należyta

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl