"Nabycie sprawdzające". Prowokacje skarbówki staną się legalne

Natalia Gorzelnik
Wraz z wejściem w życie Polskiego Ładu, fiskus zyska nowe narzędzie do walki z szarą strefą i wyłudzeniami podatku. W ramach tzw. nabycia sprawdzającego urzędnicy skarbowi będą mogli kontrolować wszystkich - nawet swój lokalny sklep przed domem, podczas porannej wizyty "po bułki".
Prowokacje skarbówki będą legalne. Urzędnicy będą mieli na ten cel specjalny budżet. Fot: Stefan Maszewski/East News

Prowokacje skarbówki

Polski Ład w wersji przyjętej przez Sejm przewiduje wprowadzenie instytucji nabycia sprawdzającego. Upoważni ona funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej do zakupu towarów lub usług pod przykrywką. Zmiany doprowadzą więc do usankcjonowania nagannych prowokacji urzędników skarbowych - donosi prawo.pl

Przy okazji planowanych przepisów nasuwa się historia z 2018 roku, gdy dwie urzędniczki skarbówki odwiedziły warsztat samochodowy tuż przed zamknięciem. Kobiety chwilę wcześniej odłączyły w swoim aucie żarówkę i poprosiły niczego nieświadomego mechanika o jej wymianę.


Zakład nie prowadził sprzedaży, zatem mechanik wymienił niesprawną żarówkę sięgając do prywatnego zbioru warsztatu. Zapytany o cenę miał odpowiedzieć: “da pani jakieś 10 złotych”. Urzędniczki wlepiły pracownikowi mandat w wysokości 500 zł. Mechanik odmówił jego przyjęcia, więc sprawa trafiła do sądu.
Czytaj także: Naczelnik skarbówki od "żarówki za 10 zł" odwołana. Bezsensowny upór kosztował ją stołek
Ostatecznie, sprawa zakończyła się postępowaniami dyscyplinarnymi i utratą posady przez naczelnika urzędu skarbowego. Po wejściu w życie Polskiego Ładu podobne działania zyskają aprobatę - ostrzega portal.

Nabycie sprawdzające

Projekt przewiduje, że nabycie sprawdzające będzie można przeprowadzić “w celu sprawdzenia wywiązywania się przez sprawdzanego z obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego”.

Zdaniem Bartosza Kubisty, partnera w kancelarii GLC, takie nabycie będzie można przeprowadzić zasadniczo w każdej sytuacji, w której sprzedaż miałaby być ewidencjonowania przy pomocy kasy rejestrującej. Na celowniku KAS znajdą się zatem wszyscy, a nie tylko ci przedsiębiorcy, którzy w przeszłości naruszali swoje obowiązki podatkowe.

“Skoro to będzie przeprowadzane na podstawie stałego, ogólnego upoważnienia, nic nie stoi na przeszkodzie, aby urzędnik KAS, przy okazji wieczornych zakupów, skontrolował swój lokalny sklep” - czytamy w portalu.

Z uzasadnienia do projektu zmian wynika m.in., że w latach 2017-2019 tylko urzędy celno-skarbowe dokonały ok. 25 tys. kontroli przestrzegania obowiązków podatkowych, z czego ok. 17 tys. kontroli zakończyło się wystawieniem mandatu karnego. W 2020 roku urzędy te kontrolowały ponad 15 tys. razy. Nieprawidłowości stwierdzono w ponad 43 proc. przypadków.

Zwrot towaru z prowokacji

Izabela Rutkowska, wspólnik w kancelarii Savior Legal&Tax wskazuje, że zgodnie z przyjętą nowelizacją do kodeksu karnego skarbowego trafi przepis, zgodnie z którym "kto osobie uprawnionej do dokonania nabycia sprawdzającego odmówi przyjęcia zwracanego towaru (...) paragonu fiskalnego (...) lub usługi niewykonanej w toku nabycia sprawdzającego (...), będzie podlegał karze grzywny za wykroczenie skarbowe".

Jej zdaniem, to niepotrzebna komplikacja i dokładanie obowiązków sprzedawcom – zwłaszcza, że skarbówka ma dysponować specjalnym budżetem na prowokacyjne zakupy.

Przepisy są już w Senacie. Rząd chce, by zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2022 r.