Zapytano Polaków, ile wydają na remonty. Zupełnie nie umiemy na nich oszczędzać [SONDAŻ]

Dawid Wojtowicz
Zdecydowana większość mieszkańców dużych miast wydaje na remont ponad 10 tys. zł – wynika z badania przeprowadzonego przeprowadzonego przez sklep internetowy iSPRZET. Najczęściej duże kwoty płacą mieszkańcy Warszawy, zaś najrzadziej – Łodzi.
Polacy dużo wydaję na remonty i mają przykre doświadczenia z ekipami (fot. Unsplash / Roselyn Tirado)

W których miastach mieszkańcy najwięcej wydają na remonty?

Najwięcej na remonty wydają mieszkańcy Warszawy, Krakowa i Katowic. Powyżej 10 000 złotych musiało zapłacić aż 70 proc. mieszkańców stolicy Policy. W stolicy Małopolski takie wydatki poniosło 65,1 proc. ankietowanych, a w głównym mieście województwa śląskiego – 63,8 proc respondentów.
Powody takich wysokich kosztów? Przede wszystkim wyższe ceny towarów i usług budowlanych, duży popyt na mieszkania, a także wyższe zarobki mieszkańców tych miast. Nie bez znaczenia jest również fakt, że w tych lokalizacjach Polacy stosunkowo często zatrudniają do prac remontowych fachowców. A jak powszechnie wiadomo, wynajem ekipy remontowej zwiększa ogólne koszty.


Najmniej na remonty wydają osoby zamieszkałe w Bydgoszczy (50,79 proc. z nich przekracza 10 tys. zł), Łodzi (55,05 proc.) i Gdańsku (57,5 proc.).

Jak często mieszkańcy miast przeprowadzają remonty?

Największa grupa ankietowanych – 43,1 proc. – deklaruje, że dokonuje remontu przynajmniej raz na trzy lata. 40,9 proc. respondentów przeprowadza takie prace nie częściej niż raz na pięć lat. 11,9 proc. badanych robi to przynajmniej raz do roku. Natomiast niewiele osób decyduje się na prace remontowe kilka razy rocznie – jedynie 4,1 proc. ogółu ankietowanych.

W grupie przeprowadzających prace remontowe raz w roku lub częściej dominują mieszkańcy Białegostoku (22,6 proc.), Gdańska (20,6 proc.), Łodzi (19,1 proc.) oraz Bydgoszczy (19,0 proc). Stosunkowo rzadko remonty przeprowadzają mieszkańcy Katowic – zaledwie 11 proc. robi to raz do roku lub częściej, Krakowa (11,3 proc.) oraz Warszawy (14,1 proc.).
Warto w tym aspekcie zwrócić szczególną uwagę na stolicę Polski. W grupie mieszkańców Warszawy dominują bowiem osoby dokonujące remontu raz na pięć lat lub rzadziej. Taki odsetek wynosi 47,7 proc. ogółu badanych. Z kolei remont raz na trzy lata przeprowadza 38,2 proc. ankietowanych z tego miasta.

Nie sposób również nie zauważyć ścisłego powiązania między skalą wydatków a częstotliwością remontów. W miastach, gdzie na remonty wydaje się najwięcej, są one przeprowadzane rzadziej, za to na szeroką skalę. A im rzadziej przeprowadzane są remonty, tym wyższe są ich koszty, bo i tym częściej zatrudniane są ekipy budowlane.

W których miastach mieszkańcy najczęściej wynajmują ekipy remontowe?

46,9 proc. Polaków do remontów zatrudnia profesjonalne ekipy budowlane. 43,9 proc. uznaje za dobry pomysł przeprowadzenie takich prac we własnym zakresie, ale ze wsparciem rodziny lub znajomych. Natomiast na samodzielne wykonanie remontów decyduje się jedynie 9,8 proc. ankietowanych.
Fachowców najczęściej wynajmują mieszkańcy Krakowa (67 proc.), Warszawy (50 proc.) i Katowic (49,6 proc.). Najrzadziej profesjonalne ekipy remontowe zatrudniają respondenci ze Szczecina (35,4 proc.), Bydgoszczy (36,5 proc.) oraz Gdańska (37 proc.).

W których miastach najczęściej pojawiają się problemy z ekipami remontowymi?

Zdecydowana większość Polaków przyznaje, że współpraca z ekipami remontowymi nie przebiegała bezproblemowo. "Przejścia" z fachowcami miało aż 62 proc. ankietowanych. Często narzekano na niewłaściwie wykonane prace czy przeciąganie się robót budowlanych.

Najczęściej kłopoty z ekipami budowlanymi zgłaszali mieszkańcy Poznania (66,4 proc.), Łodzi (66,3 proc.) oraz Białegostoku (64,5 proc.). Najrzadziej z problemami na tym polu borykały się osoby z Krakowa (53,7 proc.), Gdańska (60,3 proc.) i Bydgoszczy (61,9 proc.).
Zdaniem autorów raportu, przyczyna "perypetii", jakie z ekipami budowlanymi mają Polacy, tkwi w braku wykwalifikowanej kadry w naszym kraju. W sektorze tym nadal często pracują osoby pozbawione doświadczenia i zatrudnione sezonowo. Tymczasem duży popyt na usługi przy niskiej podaży fachowców zwiększa prawdopodobieństwo wynajęcia nieprofesjonalnej ekipy.

Podsumowanie

Z badania wynika, że remonty w Polsce to najczęściej koszt w wysokości co najmniej 10 000 zł, ponoszony z częstotliwością nie większą niż raz na trzy lata i wynikający często z decyzji o wynajęciu ekipy remontowo-budowlanej, która nierzadko sprawia zlecającym problemy w trakcie prac.

Po przyjrzeniu się nawykom remontowym Polaków eksperci serwisu iSPRZET wskazują na dwa podejścia do remontów. Z jednej strony, jak pokazuje przykład Warszawy, Krakowa oraz Katowic, przeprowadza się je stosunkowo rzadko, jednak z wykorzystaniem większego budżetu i przy pomocy ekip remontowych.

Drugi trend można natomiast opisać jako preferowanie drobniejszych prac wykonywanych regularnie, często siłami własnymi lub z pomocą znajomych i rodziny, a przez to przy mniejszych kosztach jednorazowych. Nie da się jednak ukryć, że obie grupy skorzystałyby na poprawie ogólnej jakości usług budowlanych. Pierwsza ograniczyłaby koszty, a druga mogła nieco odetchnąć.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl