Po aferze ze słowami Matczaka zapytaliśmy Polaków, co myślą o pracy po 16 h dziennie. Oto wyniki
Czy ciężka praca po kilkanaście godzin na dobę to gwarancja sukcesu? Od czego zależy sukces zawodowy? Zapytaliśmy o to w sondażu przeprowadzonym dla INNPoland i naTemat przez pracownię SW Research.
Poszło o wypowiedź Matczaka w wywiadzie dla tygodnika "Polityka". Prawnik krytycznie wypowiedział się na temat młodych o lewicowych poglądach. Nie widzi w nich dobrych kandydatów do pracy w swojej kancelarii, ponieważ nie są "gotowi pracować po 16 godzin na dobę, żeby osiągnąć sukces".
W naszym sondażu zadaliśmy dwa kluczowe pytania: "Czy zgadzasz się z tezą, że osoby pracujące kilkanaście godzin dziennie osiągają w życiu więcej, niż osoby pracujące 8 godzin?" oraz "Co jest najważniejsze by 'osiągnąć sukces' zawodowy?"
Oto wyniki analizy przeprowadzonej przez pracownię SW Research:
Sondaż dla INNPoland i naTemat: czy osoby pracujące kilkanaście godzin na dobę osiągną w życiu więcej?
Jak się okazuje, najwięcej (44,1 proc.) ankietowanych nie zgadza się z tezą, że osoby pracujące kilkanaście godzin osiągają w życiu więcej, niż osoby pracujące po 8 godzin. 29,3 proc. nie ma zdania na ten temat, a 26,7 proc. zapytanych twierdzi, że pracą po kilkanaście godzin na dobę można osiągnąć w życiu lepsze rezultaty.W grupie powyżej 50 roku życia odsetek osób, które odpowiedziały "nie", wynosi 39,9 proc. 24,3 proc. ankietowanych zgodziło się ze słowami, że osoby pracujące po kilkanaście godzin osiągną w życiu więcej niż te, które pracują po 8 godzin, a 35,8 proc. nie miało zdania na ten temat.
Co jest najważniejsze by "osiągnąć sukces" zawodowy?
Jeśli nie długa praca – to co jest najważniejszym czynnikiem pozwalającym "osiągnąć sukces" zawodowy? W odpowiedzi na to pytanie można było wybrać jedną z kilku opcji: kontakty, kapitał wyniesiony z domu, edukacja, szczęście, miejsce zamieszkania, zdrowie, inne.Zdecydowanie więcej osób z wykształceniem podstawowym docenia przy tym rolę miejsca zamieszkania w osiąganiu zawodowego sukcesu, zaś osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym oraz średnim o wiele mocniej niż inni podkreślają wagę zdrowia. Im wyższy poziom wykształcenia, tym większa waga jest również przykładana do kapitału wyniesionego z domu.
Badanie SW Research dla INNPoland i naTemat zostało przeprowadzone techniką CAWI na reprezentatywnej grupie 1000 osób.
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl