Rząd chce obniżyć akcyzę na alkohol. Ale tylko dla wybranych

Weronika Tomaszewska
Rada Ministrów we wtorek przyjęła projekt o zmianie ustawy dotyczący podatku akcyzowego. Dzięki nowym przepisom mali, niezależni producenci napojów alkoholowych mogliby liczyć na obniżkę akcyzy. Skorzystają na tym także rolnicy i sadownicy.
Rząd przyjął projekt ustawy umożliwiający obniżkę akcyzy dla małych wytwórców alkoholu. FOT. ANNA KACZMARZ / DZIENNIK POLSKI / POLSKA PRESS

Obniżka akcyzy dla małych wytwórców alkoholu


"Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra finansów. Projekt dostosowuje polskie przepisy do unijnych dyrektyw dotyczących podatku akcyzowego" – podała we wtorek 23 listopada Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
Czytaj także: Do tego przydała się pandemia. Tak mało alkoholu Polacy nie pili od lat
"Wprowadzone zostaną m.in. preferencje podatkowe dla małych, niezależnych producentów napojów alkoholowych" – dodano. Będą one polegać na obniżce do 50 proc. podstawowej stawki akcyzy, dodaniu do przepisów definicji małego niezależnego producenta i wprowadzeniu systemu certyfikowania dla takich producentów.


"Na zmianach najbardziej skorzystają rolnicy i sadownicy (podmioty spełniające definicję małych producentów). O wprowadzenie takiego rozwiązanie apelowali m.in. mali winiarze i cydrownicy. Dzięki nowym przepisom rząd będzie wspierać mały biznes i produkty 'made in Poland'" – czytamy w komunikacie.

Prowadzenie ewidencji w postaci elektronicznej


Według projektu wprowadzona zostanie także elektronizacja wewnątrzunijnych przemieszczeń wyrobów akcyzowych z zapłaconą akcyzą, poprzez objęcie tych przemieszczeń monitorowaniem w Systemie EMCS.

Przypomnijmy, że obecnie przemieszczanie wyrobów akcyzowych dopuszczonych do konsumpcji na terytorium UE (nieobjętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy) obywa się w formie papierowej na podstawie uproszczonego dokumentu towarzyszącego.

Kancelaria premiera poinformowała, że zmiany w ustawie o podatku akcyzowym mają uelastycznić sprzedaż wyrobów (objętych akcyzą) na odległość. Sprzedawca wysyłający takie produkty z innego państwa członkowskiego będzie mógł bezpośrednio rozliczyć się na terytorium swojego kraju.

W projekcie zaproponowano również przesuniecie terminu przejścia na całkowitą elektronizację ewidencji i innych dokumentacji akcyzowych z 1 stycznia 2022 r. na 1 stycznia 2023 r. Dzięki temu będzie więcej czasu na przygotowanie się do prowadzenia ewidencji w postaci elektronicznej.
Czytaj także: Marzenie każdego piwosza. Rzeka na tej wyspie spłynęła... alkoholem

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl