Jak znaleźć przyjaciół? 5 wskazówek do budowania sieci kontaktów w nowym mieście
Wejście w nowe środowisko to zawsze stresujące wydarzenie - bez względu na to, czy masz "naście" lat i właśnie trafiłeś do nowej klasy, czy też "dzieści" i podjąłeś pracę w innym mieście. Jak zbudować (od początku!) sieć znajomych i znaleźć nowe biznesowe kontakty lub przyjaciół?
Jak zbudować sieć kontaktów?
Niezależnie od tego, czy dostałeś awans, podjąłeś nową pracę, czy po prostu potrzebujesz zmiany - przeprowadzka do nowego miasta może być dość przerażającym przedsięwzięciem. Tyczy się to zwłaszcza pracujących dorosłych - większość naszej sieci kontaktów była budowana w sposób organiczny: koledzy z liceum, kumple ze studiów, znajomi z pracy. Poznawanie ludzi było rozłożone w czasie i niemal "bezwysiłkowe".W nowym miejscu wszystkie te działania muszą zostać podjęte intencjonalnie. – Jeżeli się przeprowadziłeś, to zostałeś "wyrwany" zw swojego środowiska i musisz zbudować wszystko od nowa. Chociaż wymaga to trochę pracy, wcale nie musi długo trwać. Wystarczy zrozumieć, jak działa networking, by stworzyć od zera przynajmniej podstawową sieć kontaktów – uspokaja w "Harvard Business Review" David Burkus, psycholog biznesu, autor bestsellerowych książek dotyczących środowiska pracy.
Odśwież stare znajomości
Być może ty sam nigdy dotąd nie przeprowadzałeś się z rodzinnego miasta (lub zasiedziałeś w jakimś na dłuższy czas), jednak twoi znajomi - niekoniecznie. Zrób dobry research w mediach społecznościowych - być może ktoś, z kim od dawna nie utrzymujesz kontaktów, mieszka w twojej nowej lokalizacji. Skontaktuj się z nim jeszcze przed przeprowadzką i umówcie na "spotkanie po latach".Poproś o pomoc obecnych znajomych
Jeżeli budujesz nową sieć kontaktów, zarzucaj ją szeroko. Jak radzi David Burkus, warto zapytać przyjaciół lub kolegów z pracy, kogo znają w twoim nowym mieście (lub firmie, organizacji czy branży - to uniwersalna wskazówka!). Takie poszukiwania zakończą się najprawdopodobniej sporą listą kontaktów, do których warto się odezwać na miejscu.Poszukaj grupowych aktywności
W nowym miejscu warto rozejrzeć się i pochodzić na meetupy, networki czy inne spotkania sieciowe. Uwaga, jak wynika z badań, spotkania nastawione na poznawanie ludzi często kończą się wielką klapą. To dlatego, że uczestnicy najczęściej zbijają się w grupki z ludźmi, których już znają albo szukają kontaktu z osobami najbardziej podobnymi do siebie. Jak wyjść z takiego spotkania z sukcesem (nowymi znajomymi)?David Burkus radzi, by wybierać takie spotkania, które naprawdę zakładają grupową aktywność. Podczas których wszystkich uczestników będzie łączył wspólny cel, albo będą mieli do wykonania jakieś zadanie. Taka aktywność dostarcza wielu pretekstów do poznania osób, które znajdują się obok nas. Skąd wziąć takie zajęcia? Lista jest całkiem długa. Od amatorskich klubów sportowych przez zajęcia kreatywne (np. teatralne) lub działalność społeczną (np. wolontariat).